Pokoje prawie gotowe, sanitariaty wyremontowane… i choć jeszcze wiele jest do zrobienia, już widać, jak będzie wyglądała nowa siedziba Domu Samotnej Matki.

W budynku przy al. Wojska Polskiego 116b, do którego za kilka miesięcy przeniosą się z domu przy ul. Piaskowej samotni opiekunowie dzieci w sytuacjach kryzysowych, trwa remont. Zakład Remontowo-Budowlany z Kopanicy upora się z nim prawdopodobnie do końca maja, potem pozostanie już tylko wyposażenie nowego domu, a latem przenosiny!

Zapowiadaliśmy je w „Łączniku” w październiku ub. r., tuż przed wyłonieniem wykonawcy remontu. Przypomnijmy: miasto ogłosiło wówczas przetarg na przebudowę dawnej siedziby Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych, która po remoncie miała zmienić gospodarza. A wszystko zaczęło się od Budżetu Obywatelskiego 2018, w którym społeczne poparcie zyskał projekt osuszenia i odwilgocenia budynku przy Piaskowej, obecnej siedziby DSM. Ponieważ cena złożonych ofert znacząco przewyższała kwotę asygnowaną przez miasto, złożyło ono Terenowemu Komitetowi Ochrony Praw Dziecka alternatywną propozycję – zamiast osuszania starzejącego się budynku, nowa lokalizacja. Właśnie ta przy Wojska Polskiego.

– Ładna okolica, ciepły budynek ogrzewany przez elektrociepłownię, a nie na gaz, no i w nowym miejscu nie będzie już problemu z wentylacją! – cieszył się Tomasz Lehman, przewodniczący TKOPD. Zmiana lokalizacji ma więcej dobrych stron. Przede wszystkim przyszła siedziba DSM będzie większa, przestronna i wygodna. Zajmie część piętra adoptowanego budynku, w którym opiekunowie z dziećmi (matki, ojcowie, starsze rodzeństwo) będą mieli do dyspozycji siedem pokojów, łazienki, kuchnię ze spiżarnią i salę do zabaw. W drugiej, oddzielonej części placówka zyska trzy pokoje interwencyjne oraz salę szkoleniową. Będzie to siedziba Ośrodka Interwencji Kryzysowej, odpowiedzialnego za niesienie pomocy ofiarom przemocy w rodzinie.

– Pierwszy etap, tj. wyremontowanie do 70 procent Domu Samotnej Matki, został już wykonany i jest w tej chwili kontynuowany. Zakończy się prawdopodobnie pod koniec stycznia, i powoli będzie można tu przystąpić do montażu mebli. Drugi, w którym mamy zaplanowany Ośrodek Interwencji Kryzysowej, jest na początkowym etapie i zakończy się w maju – relacjonuje szef stowarzyszenia.

Prace finansuje resort rodziny i polityki społecznej, ale pomagają też urząd marszałkowski, urząd miasta, lokalne firmy i organizacje. Pieniądze na drobne wyposażenie czy utrzymanie nowej siedziby zbiera również sama organizacja.

– Robimy to w ramach akcji 1 proc. dla organizacji pożytku publicznego. W tym roku naszym celem jest stworzenie nowej siedziby dla Domu Samotnej Matki. Medialnie w tym działaniu mocno wspiera nas Kayah – mówi T. Lehman.

(el)-ŁZ