O pozostanie w domu apelują przez cały czas politycy, władze samorządowe, ale także celebryci, przedstawiciele świata sportu i duchowni. W walce z koronawirusem pomagają też rzetelne i sprawdzone informacje. Te najważniejsze i najświeższe zebraliśmy dla Was.

Szpital Uniwersytecki otrzyma pieniądze na zakup sprzętu, który pozwoli na diagnostykę koronawirusa w Zielonej Górze. Zarząd województwa podjął decyzję o przekazaniu pieniędzy z rezerwy kryzysowej na doposażenie laboratorium. Obecnie próbki, które są pobierane od pacjentów przebywających na Klinicznym Oddziale Chorób Zakaźnych wysyłane są do Gorzowa. – To znacznie wydłuża diagnostykę i w efekcie pacjenci muszą co najmniej dobę być hospitalizowani w pełnej izolacji, zamiast wyjść do domu – napisano na Facebooku Szpitala Uniwersyteckiego. Według informacji z sobotniego poranka, na oddziale przebywa 8 osób, w tym pacjent “zero”, którzy czekają na wyniki. Jeśli będą ujemnie, zostaną wypisani do domów.

Jednocześnie do walki z koronawirusem szykują się na północy województwa. Szpital przy ul. Walczaka w Gorzowie jest jednym z 19 w całym kraju, które zostaną przekształcone w placówki o charakterze zakaźnym. Przygotowanych zostanie 200 łóżek, w tym 20 do intensywnej opieki medycznej – poinformowano na stronie Urzędu Marszałkowskiego.

W związku z zamknięciem granic, obywatele naszego kraju, którzy będą wracać z podróży zagranicznych, będą poddawani obowiązkowej, dwutygodniowej kwarantannie. Niezastosowanie się do zalecenia będzie grozić karą grzywny. Gdy kwarantanna domowa jest niemożliwa, miejsce odosobnienia wyznaczy wojewoda.

Do kraju wpuszczone zostaną samoloty czarterowe z Polakami na pokładzie. Będzie możliwy powrót z zagranicy także transportem kołowym (samochody osobowe, busy, autokary. Natomiast wszystkie międzynarodowe połączenia pasażerskie (lotnicze i kolejowe) zostaną zawieszone. Ograniczenie ruchu międzynarodowego potrwa od 15 marca przez 10 dni.

Od niedzieli, 15 marca, Polskie Linie Lotnicze LOT zawieszają połączenie na linii Zielona Góra – Warszawa. Loty zostaną wstrzymane na 10 dni. Operator zwraca pieniądze za zakupione wcześniej bilety, może też zmienić termin podróży, nie pobierając za to dodatkowej opłaty.

Marszałek Elżbieta Polak za pośrednictwem mediów społecznościowych zwróciła się również do obcokrajowców. Ci mogą bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej, nawet jeśli nie są ubezpieczeni.

Zmiany czekają od poniedziałku także interesantów Urzędu Miasta. Urzędnicy będą pracować, ale kontakt z nimi będzie możliwy tylko drogą elektroniczną lub telefoniczną. Magistrat dla interesantów będzie nieczynny. Adresy poczty elektronicznej komórek urzędu oraz adres elektronicznej skrytki podawczej Urzędu Miasta dostępny jest TUTAJ. Jednocześnie przedstawiciele urzędu zachęcają do korzystania z platformy ePUAP. – Osoby, które go nie mają profilu zaufanego, mogą go potwierdzić za pośrednictwem bankowości elektronicznej, bez konieczności wizyty w urzędzie. Ta metoda pozwala wszcząć każdą sprawę, a także składać pisma i większość wniosków wraz z załącznikami – przypomniano na Facebooku Miasta Zielona Góra.

Od poniedziałku nie będzie też czynny Wydział Komunikacji. Od wtorku interesanci będą obsługiwani tylko po uprzednim zarejestrowaniu się na skrzynce email wydzkom@um.zielona-gora.pl. W tym celu należy przesłać e-mail z określeniem sprawy jaką się chce załatwić wraz z skanami dokumentów. Po sprawdzeniu dokumentów otrzymacie zwrotną wiadomość o dacie i godzinie wizyty w urzędzie. Skrzynka e-mail zostanie uruchomiona w poniedziałek o godz. 8.00.

Prezydent Miasta Zielona Góra podjął decyzję, iż z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną nie będą podlegały karze pieniężnej (do odwołania):

  • niedopełnienie obowiązku rejestracji pojazdu sprowadzonego z innego kraju Unii Europejskiej,
  • zgłoszenia zbycia/nabycia pojazdu zarejestrowanego w kraju (z zastrzeżeniem, że osoba zobowiązana nie miała możliwości dokonania zgłoszenia w formie elektronicznej).

Możliwa jest internetowa rejestracja pojazdu lub jego wyrejestrowanie przez złożenie wniosku elektronicznego o rejestrację/wyrejestrowanie przez Elektroniczną Skrzynkę Podawczą Systemów Pojazd i Kierowca zamieszczoną pod adresem www.esp.pwpw.pl z użyciem podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego.

Janusz Kubicki zachęca też do pozostania w domu, zapewniając o pełnej mobilizacji i gotowości do działania, ale zaleca także ostrożność przed tzw. “fake newsami”. – Poczta pantoflowa działa, jedna pani drugiej pani, sąsiad ma znajomego, który zna znajomego a on mówi… Takich przekazów w internecie jest coraz więcej. Dlatego tak ważną jest prawdziwa i rzetelna informacja – pisze na Facebooku włodarz Zielonej Góry.

Za pośrednictwem mediów społecznościowych do wiernych apelują też duchowni, którzy radzą, by pozostać w niedzielę w domach i uczestniczyć we Mszach Św., wykorzystując przekazy radiowe i telewizyjne. Parafie przypominają też, że w kościołach będzie obowiązywać ograniczenie wiernych do 50 osób.

MK - Radio Index