Jakub Szczepański, Jakub Goławski i Karol Marciniak, członkowie Koła Naukowego Medycyny Kosmicznej Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego znaleźli się w finale konkursu Europejskiej Agencji Kosmicznej – Orbit Your Thesis!

Chłopaki studiują kierunek lekarski. Jakub Szczepański i Jakub Goławski są na czwartym roku, Karol Marciniak dopiero zaczyna przygodę z medycyną. Wszyscy należą do międzyuczelnianego zespołu „Plan.A”. Wspólnie z kolegami z Politechniki Gdańskiej, Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu opracowali propozycję eksperymentu, którym chcą się pochwalić na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Związany jest z oddziaływaniem zerowej grawitacji na komórki organizmu człowieka w przestrzeni kosmicznej. To istotne w przypadku podróży na Marsa. Część medyczną projektu koordynują studenci UZ.

Projekt dostał akceptację Europejskiej Agencji Kosmicznej. Zespół Planu A zaproszono do siedziby agencji (Ośrodek ESA ESTEC w Noordwijk w Holandii), aby przedstawić swój pomysł. Dotarł do finału konkursu, i stał się tym samym jednym z siedmiu najlepszych w Europie.

– Aktualnie nasi studenci wraz ze swoimi partnerami naukowymi z Wrocławia i Gdańska przygotowują się do prezentacji przed ekspertami Europejskiej Agencji Kosmicznej – mówi Ewa Sapeńko, rzecznik uczelni.

Szykują się do własnej misji

Studenckie Koło Naukowe Medycyny Kosmicznej powstało w 2016 r. na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Koło nie po raz pierwszy prowadzi innowacyjne badania na europejską skalę. W ubiegłym roku studencki projekt ANTARES znalazł się w finale prestiżowego konkursu Rexus/Bexus organizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną. Na uczelni powstaje też projekt badawczy PROCJON. Studenci szykują się do własnej misji stratosferycznej z wykorzystaniem specjalnej gondoli opracowanej przez studentów z Politechniki Gdańskiej. W 2017 r. członkowie koła zorganizowali pierwszą konferencję studencką na kierunku lekarskim na UZ, a w latach 2018 i 2019 byli autorami Space Medicine EXPO.