Stało się to, o czym mówiło się od dłuższego czasu. Lechia Zielona Góra połączyła się z TS-em Masterchemem Przylep. Tym samym pierwszy zespół będzie rywalizował w III lidze, a jego rezerwy w IV klasie rozgrywkowej.

Czy nadejdą lepsze czasy dla zielonogórskiego futbolu? Miłośnicy wierzą, że tak! Miłośnicy wiedzą też, że to nie pierwsza fuzja w zielonogórskim futbolu. Lechia w przeszłości łączyła się już m.in. z Piastem Czerwieńsk, Lechem Sulechów czy Fadomem Nowogród Bobrzański. Owoców nigdy z tych małżeństw nie było. A na pewno nie długofalowo. Jak podkreślają działacze, ten projekt ma być nastawiony na rozwój piłki w Zielonej Górze w dalszej perspektywie, a fuzja nie ma charakteru ratunkowego, jak te przed laty.

Stuprocentowym właścicielem Lechii i prezesem nadal pozostaje Karol Krępa. – Przejęliśmy pierwszą drużynę TS-u, która będzie nadal grała w IV lidze jako Lechia II Zielona Góra. Cel jest sportowy, żeby młodzi zawodnicy, którzy nie łapią się do składu pierwszego zespołu, mogli ogrywać się w drugiej drużynie – stwierdził K. Krępa.

– Towarzystwo Sportowe przy swoich możliwościach boiskowych osiągnęło apogeum możliwości. Dalej można było się już bawić w piłkę nożną, a nie ją uprawiać. Chcemy, aby w Zielonej Górze zaczęło się dziać lepiej w tej dyscyplinie. Dajemy sobie szansę z Lechią. Decyzja nie była lekka – zaznaczył Witold Wiśniewski, prezes TS-u Masterchemu Przylep, którego firma wspiera futbol w Przylepie. Sam w zarządzie Lechii nie zasiada. Masterchem ma wesprzeć też Lechię, ale jak bardzo, tego jeszcze nie wiadomo. Być może będzie też sponsorem tytularnym.

– Chcemy, żeby piłka nożna, ta seniorska, w Zielonej Górze skupiała się w Lechii. Spotkaliśmy się w znakomitym momencie z ludźmi, którzy wiedzą czego chcą – powiedział Krzysztof Stacewicz, dyrektor zarządzający Lechii, który wierzy w piłkarską jednomyślność w mieście. – Chcemy również naszymi wychowankami zasilać kluby zaprzyjaźnione w mieście. Mamy dobre stosunki ze Spartą Łężyca, z Drzonkowianką, Chynowianką, Zorzą Ochla. Nie ma waśni, przekaz jest jednomyślny.

Dziś w Zielonej Górze nikt nie rozprawia o awansie, mimo, że za Lechią udana jesień. – Wiele rzeczy jeszcze trzeba poukładać. Organizacyjnie klub jeszcze potrzebuje około roku, aby pewne sprawy uporządkować – dodaje W. Wiśniewski, który formalnie przekazał seniorski zespół TS-u Lechii. Klub z Przylepu nadal będzie prowadził szkolenie dzieci i młodzieży pod swoją nazwą.

Trenerem Lechii pozostaje Andrzej Sawicki, zaś szkoleniowcem rezerw został Maciej Górecki. Sparingowy plan pierwszej drużyny prezentujemy w rubryce obok. Piłkarska wiosna w III lidze rusza 7 marca.

(mk)

 

Plan zimowych sparingów

22 stycznia: Zagłębie II Lubin (2:3)

25 stycznia, 12.00: Chemik Police (w Zielonej Górze)

1 lutego, 12.00: Stilon Gorzów (w Zielonej Górze)

8 lutego, 12.00: Świt Skolwin (w Szczecinie)

15 lutego, 12.00: Carina Gubin (w Zielonej Górze)

18 lutego, 19.00: Zorza Ochla (w Zielonej Górze)

22 lutego, 12.00: Lech II Poznań (we Wronkach)

29 lutego, 12.00: Warta Gorzów (w Zielonej Górze)