Świątecznie stroją się ulice i sklepowe wystawy, a Mikołaj już pakuje prezenty do wielkiego worka. Z pewnością spotkamy go gdzieś w przyszłym tygodniu… Będzie też okazja, by własnoręcznie wykonać bożonarodzeniowe ozdoby.

 

RODZINNE WARSZTATY

sobota, 30 listopada

– Tradycyjnie, w okresie przedświątecznym, zapraszamy na wspólne tworzenie ozdób. Stałych uczestników naszych warsztatów nie musimy przekonywać, że warto zarezerwować czas i spotkać się w naszym Centrum – mówią organizatorzy rodzinnych warsztatów mikołajkowych. W sobotę, 30 listopada, o 12.00 Centrum Przyrodnicze zaprasza, by spróbować swoich sił w samodzielnym wykonaniu wesołych Mikołajów i nie tylko… – Zapewniamy wszystkie materiały i wspaniałą atmosferę – dodają organizatorzy.

Koszt to 20 zł od osoby. Liczba miejsc ograniczona. Kontakt telefoniczny lub mailowy: 660 481 635; cp.rezerwacja@centrumnaukikeplera.pl.

 

MATEMATYCZNY WOREK

czwartek, 5 grudnia

Na Noc Mikołajkową zaprasza w czwartek, 5 grudnia, o godz. 17.00 Szkoła Podstawowa nr 13. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Matematyczny worek św. Mikołaja”. W ramach projektu prowadzonego w SP 13 „Kodowanie mózgu trenowanie” przewidziano dla całych rodzin moc atrakcji m.in. rodzinną grę matematyczna, zadania z kodami QR, „bum-bum rurki”, Just Dance.

 

NIESPODZIANKI W NORWIDZIE

czwartek, 5 grudnia

„W cichą noc” – międzypokoleniowe warsztaty rękodzieła, adresowane są do dzieci i dorosłych. Odbędą się w godz. 16.00-18.00, w filii nr 1 i 11 Biblioteki im. Cypriana Norwida, ul. Ptasia 32. Zajęcia poprowadzą członkinie Stowarzyszenia „Rękodzieło Zielonogórskie”. Obowiązują wcześniejsze zapisy: tel. 68 451 08 92, e-mail: filia11@biblioteka.zgora.pl.

 

piątek, 6 grudnia

„Markowe mikołajki” – to spotkanie dla dzieci z Markiem Wnukowskim, autorem wierszy i piosenek dla najmłodszych oraz książek „Markowe bajki” i „Jeż u fryzjera”. Autor ma także swój kanał na YouTube „Mądre piosenki i wiersze dla dzieci”. Dla wszystkich dzieci biorących udział w spotkaniu – mikołajkowe prezenty-niespodzianki. Godz. 9.00, Lubuskie Laboratorium Książki GreenBook, ul. Makowa 12.

 

środa, 11 grudnia,

„Mam pomysł” – to kreatywne warsztaty, prowadzone przez dzieci dla dzieci. Podczas spotkań prowadzący wykorzystują swoje oryginalne pomysły na wspólną zabawę plastyczną – tym razem w temacie świątecznym. Szczegóły są niespodzianką. Zajęcia dla dzieci  wieku 6-10 lat, z opiekunami. Obowiązują zapisy, pod nr: 68 47 51 807. Moderator: Agata Życzkowska. Godz. 16.00, mediateka Szklana Pułapka, Wrocławska 12a (Zielonogórska Palmiarnia).

 

sobota, 14 grudnia

W cyklu „Czytanie na drugie śniadanie” – „Adwentowe Mikołaje” – warsztaty plastyczno- literackie na podstawie książki Hisako Aoki i Ivana Gantschev „Święty Mikołaj opowiada o Bożym Narodzeniu”. Podczas warsztatów dzieci wykonają adwentowego Mikołaja z dłuuugą brodą, która będzie się kurczyć z każdym dniem przybliżającym nas do Bożego Narodzenia. Prowadzenie: Joanna Smerda. Godz. 11.00, Centrum Biblioteczne dla Dzieci i Młodzieży – Biblioteka Pana Kleksa (gmach główny biblioteki, al. Wojska Polskiego).

 

MIKOŁAJKI MIEJSKIE – ROZŚWIETLENIE CHOINEK

piątek, 6 grudnia

To będzie wyjątkowy i magiczny dzień dla wszystkich zielonogórzan! W piątek, 6 grudnia, odbędą się Mikołajki Miejskie. Początek o godz. 16.00, na pl. Bohaterów, tam zaplanowano przywitanie oraz rozpalenie świateł na choince i fontannie. Następnie wszyscy przespacerują się deptakiem, w stronę ratusza, po drodze włączane będą iluminacje. O godz. 16.30, przy ratuszu, po wspólnym odliczaniu rozbłyśnie światłami kilkunastometrowa żywa choinka. Zaplanowano koncert zimowych piosenek i pastorałek, w programie także strojenie choinki, wystąpienie prezydenta Janusza Kubickiego oraz dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, Wojciecha Grochali. Będzie też słodki poczęstunek dla dzieci.

Wielka jodła, zwana „Choinką z lasu”, która będzie zdobić świąteczny deptak, jest prezentem dla zielonogórzan od leśników. Przyjedzie do nas z Nadleśnictwa Babimost.

 

MIKOŁAJ W AUTOBUSIE

piątek, 6 grudnia

Miejski Zakład Komunikacji i lokalni sponsorzy, wzorem lat ubiegłych, organizują 6 grudnia akcję „Mikołaj w autobusie”. W czasie przejazdów specjalnie ustrojonym autobusem, Mikołaje będą zabawiać dzieci i częstować je słodyczami – zapowiadają organizatorzy. Na wniosek grzecznych dzieci, w tym roku Mikołaje pojawią się aż na trzech trasach. Oto harmonogram. Linia nr 8: godz. 10.30 – os. Śląskie – Zawadzkiego „Zośki”, godz. 11.20 – Zawadzkiego „Zośki” – os. Śląskie. Linia nr 19: godz. 12.10 – os. Śląskie – Batorego, godz. 12.50 – Batorego – os. Śląskie, godz. 15.20 – os. Śląskie – Batorego, godz. 16.00 – Batorego – os. Śląskie. Linia nr 14: godz. 13.40 – os. Śląskie – Zawadzkiego „Zośki”, godz. 14.30 – Zawadzkiego „Zośki” – os. Śląskie.

 

CHARYTATYWNY KONCERT

piątek, 6 grudnia

Na trzeci koncert z cyklu ZG United zapraszają stowarzyszenia Forum Art i Art Of Underground. Tym razem będzie to mikołajkowa edycja charytatywna na rzecz fundacji Przystań na 4 łapy. Cykl ZG United promuje wszystkie środowiska muzyki niezależnej w Zielonej Górze. Jedna scena, kilka gatunków. Podczas edycji charytatywnej zagrają zielonogórskie zespoły: Keep It Real, SHARON band, AMARENA oraz Roadhouse. Wydarzenie 6 grudnia, o 19.00 w klubie JAZZKINO przy ul. Sobieskiego. Bilety po 15 zł na bramce.

 

WEEKEND W PLANETARIUM

sobota, niedziela, 7-8 grudnia

Kapitan Kepler zaprasza młodsze i starsze dzieci na „Mikołajkowy weekend” w Planetarium Wenus! W sobotę, 7 grudnia, o 12.00 odbędzie się przedstawienie Teatru Lalka w Trasie, pt. „Tajemnica pierwszej gwiazdki”. Głównymi bohaterami spektaklu są elfy, które muszą odnaleźć pierwszą gwiazdę. W tym celu udają się w podróż po naszym Układzie Słonecznym. Ich problem rozwiązuje św. Mikołaj z gościem specjalnym – Kapitanem Keplerem. Po przedstawieniu, kapitan i jego załoga przygotowali widowiskowe doświadczenia z użyciem suchego lodu. Sala planetaryjna na chwilę zamieni się w lodową krainę.

W niedzielę, 8 grudnia odbędzie się premiera pokazu dla młodzieży „Jesteśmy gwiazdami”. Jak to się wszystko zaczęło? Z czego jesteśmy zrobieni? Animacja odpowie na większość z tych najtrudniejszych pytań. Pokazy o godz. 11.00, 12.00, 13.00 i 16.00. Bilety na sobotę i na niedzielę można kupić w kasach planetarium lub zarezerwować na stronie www.planetariumwenus.pl. W holu, w Kąciku Małego Astronauty, przez cały weekend, w godz. 11.00-14.00, będzie można zrobić sobie zdjęcie z Kapitanem Keplerem w wyjątkowej, kosmiczno-świątecznej scenerii.

 

ŚWIĄTECZNY PIKNIK

sobota, 7 grudnia

Świąteczny piknik z ekonomią społeczną w tle organizowany jest przez Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Zielonej Górze. Odbędzie się on w Młodzieżowym Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza”, ul. Wyszyńskiego 19a. Spotykamy się w sobotę, 7 grudnia, w godz. 10.00-15.00 na parterze i pierwszym piętrze. Piknik będzie miał charakter rodzinny. – Zależy nam, aby mieszkańcy poznali fundacje, stowarzyszenia i spółdzielnie socjalne, które działają na naszym terenie i podejmują ważne działania. Temu wydarzeniu będą towarzyszyć atrakcyjne otwarte warsztaty związane z tematyką świąteczną – zapowiadają organizatorzy.

W programie wypiek rogalików, wykonywanie ozdób świątecznych, pisanie listów do św. Mikołaja.

 

ZGRANA RODZINA W PALMIARNI

sobota, 14 grudnia

Całe rodziny mogą się czuć zaproszone na wspólne przygotowania do świąt! Warsztaty, tradycyjnie, odbędą się w Palmiarni. W sobotę, 14 grudnia, w godz. 11.00-13.00 wspólnie przygotujemy piękne ozdoby świąteczne, okolicznościowe kartki, ozdobimy pierniki i przygotujemy oryginalne wianki. Nie zabraknie zajęć kulinarnych i plastycznych. Zaprasza ZGrana Rodzina i partnerzy.

 

MIKOŁAJE, NA START!

sobota, 14 grudnia

Już po raz piąty odbędzie się Charytatywny Bieg Dobrych Mikołajów. 14 grudnia, w Parku Poetów biegacze przemierzą dystans 7 kilometrów. Start zaplanowano o 13.00. Wcześniej wystartuje V Bieg Małego Mikołaja (50-600 metrów) oraz I Bieg Elfa (2 km). To nowość wprowadzona z myślą o młodziutkich biegaczach. Wszystkie biegi mają jeden cel – wsparcie podopiecznych Stowarzyszenia Twórczych Poszukiwań STAR, którymi są zdolne dzieci z ubogich rodzin. Biegom będzie towarzyszył Festiwal Świąteczny, który zorganizują uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego „Lotnik”. Podczas festiwalu, w godz. 10.00-15.00 odbędzie się spotkanie z Mikołajem, będą warsztaty świąteczne, kiermasz książek, ciast i prezentów. Zapisy na biegi prowadzone są na stronie www.super-sport.com.pl do 5 grudnia lub do wyczerpania limitu miejsc.

 

(dsp)