Zielonogórzanie zjednoczyli się, by pomóc małej mieszkance – pięciomiesięcznej Ani Orłowskiej. Dziewczynka choruje na SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni. Potrzebuje terapii genowej, ta jednak kosztuje. Lekarstwo na SMA to wydatek 9,5 miliona złotych. A pieniądze trzeba zebrać jak najszybciej.

Z myślą o dziewczynce powstała zbiórka na portalu siepomaga.pl, a także grupa „Licytacje dla Ani z SMA” na jednym z portali społecznościowych.

Tam można codziennie licytować, kupować różne przedmioty, które są fundowane przez mieszkańców Zielonej Góry. Fajnie, że mieszkańcy się jednoczą. Duma rozpiera, że w tym uczestniczą. Wszystkie fanty, które sprzedajemy na licytacjach, są przekazywane przez zwykłych ludzi, którzy przychodzą, pytają, czy mogą coś przynieść, czy mogą sami wystawić, w jaki sposób pomóc – Katarzyna Prokopyszyn, koordynatorka akcji.

Jedną z bardziej oryginalnych inicjatyw jest… ciasto z wozu.

Ciasto z wozu sprzedajemy w soboty, w niedziele, ale też w inne dni. W sobotę – na Chynowie, na Truskawkowej 25, w niedzielę – koło filharmonii. Pieką je mieszkanki Zielonej Góry, Ciborza, ale też innych miejscowości dookoła Zielonej Góry – Katarzyna Prokopyszyn.

Dużo wydarzeń charytatywnych na rzecz Ani odbędzie się w ten weekend. Możemy na przykład wystartować w Biegu Dobrych Mikołajów. Sami wybieramy dzień startu (piątek, sobotę lub niedzielę) i długość trasy, którą chcemy pokonać. Do wyboru jest 5 lub 10 kilometrów na Dzikiej Ochli. Zapisy – na stronie online.datasport.pl.

W niedzielę będzie można z kolei wziąć udział w licytacjach online lub zakupić ciasto przy filharmonii.

Aleksandra Pietruszewska - Radio Index