Dzisiaj (10.03) w sali ślubów zielonogórskiego Ratusza, miasto Zielona Góra podpisało umowę o współpracy z niemiecką gmina Neuhausen/Spree.

Umowę parafowali prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki i Dieter Perko, burmistrz Gminy Neuhausen/Spree.  – Gmina Neuhausen-Spree współpracuje z byłą gminą Zielona Góra od 2007 r. To odnowienie umowy o współpracy zawartej kilkanaście lat temu – mówił Janusz Kubicki. – Łącząc miasto z gminą obiecaliśmy, że utrzymamy relacje partnerskie z tymi gminami, z którymi współpracowała gmina Zielona Góra – zaznaczył. – Ta umowa dotyczy wymiany kulturalnej, sportowej. Nasze delegacje uczestniczą w imprezach organizowanych w Niemczech, przedstawiciele gminy Neuhassen przyjeżdżają na Winobranie i Święto Dzielnicy Nowe Miasto. Cieszę się, że doszło dzisiaj do podpisania tej umowy.

fot. Piotr Jędzura ŁZ

Burmistrz Neuhausen/Spree Dieter Perko dziękował prezydentowi Zielonej Góry. – Cieszę się, że nasza stosunkowo mała gmina o charakterze wiejskim może kontynuować współpracę z miastem Zielona Góra i dzielnicami dawnej gminy. Przywieźliśmy kilka folderów o naszej gminie, są one także w języku polskim. Nasza współpraca jest owocna, dlatego chcielibyśmy ją upamiętnić pamiątkową tabliczką, którą przekazuje na ręce pana prezydenta. Cieszę się, że nasza młodzież będzie uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych i sportowych. Nasi seniorzy też skorzystają na współpracy. Od 20 lat odbywa się wspólny polsko-niemiecki obóz sportowy. Nasza straż pożarna w zeszłym roku wystąpiła w korowodzie winobraniowym, wzbudzając podziw i zaciekawienie.

Delegacje polskie biorą udział w festynach wodnych i świętach seniorów niemieckiej gminy.

Gmina Neuhausen-Spree w 2007 r. podpisała pierwsze porozumienie o partnerstwie z ówczesną Gminą Zielona Góra. Obecnie niemiecka gmina, która liczy 15 wsi, współpracuje też z Gminą Żary.

Gmina położona jest w północno-wschodniej Brandenburgii. Ma powierzchnię 133,4 km i 4941 mieszkańców (stan na koniec 2018 r.)