Zielonogórscy policjanci niemal codziennie zatrzymują kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu lub odurzonych narkotykami. Tym razem operator monitoringu wizyjnego w sobotę (19.10) o godz. 5:49 zauważył poruszający się “pod prąd” ul. Jedności, nieoświetlony samochód osobowy. Kierowca ewidentnie nie panował nad pojazdem.

Niewiele brakowało aby samochód uderzył w ścianę kamienicy. Następnie niebezpiecznie blisko i z trudnością przejechał obok zaparkowanych samochodów przy. ul Jedności. Samochód kilkakrotnie gasł, “skakał” wykonując tzw. hopki. Operator natychmiast przekazał obraz z kamery monitoringu dyżurnemu Komendy Miejskiej Policji i powiadomił go o niebezpiecznej sytuacji. Patrol policji, który pojawił się na miejscu w ciągu kilku minut zatrzymał wskazany pojazd. Kierujący pojazdem, początkowo próbował uciec. Później zamknął się w samochodzie. Stawiał opór przy wyjściu z samochodu. Po przeprowadzonym, na miejscu, badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu okazało się, że kierujący jest nietrzeźwy.Sprawą zajmie się sąd, a my – zespół centrum monitoringu – cieszymy się, że dzięki naszej pracy nie doszło do tragedii.

Przypominamy:

Za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) lub pod wpływem środków odurzających kierującemu pojazdem mechanicznym grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat. Obligatoryjnie zasądzona zostaje grzywna w wysokości minimum 5.000 złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów minimum na 3 lata.

Kierujący po użyciu alkoholu (od 0,2 promila do 0,5 promila) podlega karze aresztu albo grzywny. Sąd orzeka również zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na minimum 6 miesięcy.

Kierowanie pojazdem pomimo cofnięcia uprawnień również jest przestępstwem, za które grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.