Kolejny tydzień funkcjonowania miasta w czasie pandemii za nami. Tradycyjnie, codziennie o 10.30 prezydent Janusz Kubicki informował o najważniejszych sprawach w audycji „Miejski alert”, w Radiu Index na falach 96 fm.

Jeszcze przed majówką, prezydent Kubicki zapowiedział przeprowadzenie profilaktycznych testów na obecność koronawirusa wśród pracowników domów pomocy społecznej – najpierw przy ul. Słowackiego, kilka dni później w Domu Kombatanta. Zapewniał, że nie dzieje się tam nic niepokojącego. – Informuję o profilaktycznych badaniach, żeby uniknąć medialnego szumu i spekulacji. Chcemy po prostu pewne działania wyprzedzać i działać szybciej niż w innych regionach Polski – tłumaczył J. Kubicki. Wszystkie testy miały wynik negatywny. – Chciałbym, żeby takie wyniki były już zawsze – podsumował prezydent.

Odniósł się również do długiego majowego weekendu. – W Zielonej Górze przebiegł on spokojnie, jednak mieszkańcy Polski się przemieszczali. Za 5-7 dni zobaczymy, czy te podróże przełożą się na wzrost zachorowań – mówił w poniedziałek na antenie Radia Index.

Odpowiadał też na pytania słuchaczy. Jedno z nich dotyczyło strefy parkowania, w której nadal nie ma opłat. – Strefa jest cały czas zamknięta, zrobiliśmy to, żeby ulżyć mieszkańcom. Nie ma jeszcze konieczności, żeby ją otwierać. Strefa jest po to, żeby wymusić rotację samochodów w centrum. Na razie ruch jest za mały. Nie bierzemy pod uwagę zwrotu pieniędzy za wykupione wcześniej abonamenty – przyznał J. Kubicki.

Opowiedział też o ułatwieniach przygotowywanych dla zielonogórskich przedsiębiorców z branży gastronomicznej. – Rozmawiał ze mną radny Rafał Kasza i przekazał swoje pomysły. Zgodziłem się na jego propozycję przyspieszenia procedury udzielania zgody na otwarcie ogródków przed lokalami. Jeśli ktoś miał w ubiegłym roku ogródek i będzie go chciał rozstawić w tym samym miejscu, to jeden dzień wystarczy na formalności. Nie będziemy też pobierać opłat za prowadzenie ogródków – zapewnił prezydent.

Kubicki mówił też o poruszonej przez słuchacza sprawie złego stanu Galerii pod Topolami. – Niestety, prezydent miasta nie ma wpływu na prywatne inwestycje, a chciałbym mieć narzędzia, m. in. do karania właściciela, który nie dba o nieruchomość. Zleciłem interwencję, na miejscu był patrol policji. Stan galerii rzeczywiście jest zły, zaczyna się rozkradanie obiektu. Zostały skierowane wnioski do inspektora budowlanego oraz do właściciela – tłumaczył J. Kubicki.

Mieszkańcy dopytywali też o otwarcie placów zabaw. – Musimy uzbroić się w cierpliwość. Place zabaw wciąż są zamknięte. Decyzja o ich otwarciu nie należy do samorządów. Jeśli rząd będzie luzował obostrzenia, to my się do nich dostosujemy – zapewnił prezydent.

Archiwalnych nagrań rozmów z prezydentem Kubickim można wysłuchać na fanpage’u Radia Index na Facebooku, w zakładce: Na żywo. Są też na oficjalnym fanpage’u miasta: Miasto Zielona Góra. Na żywo „Miejski alert” jest transmitowany codziennie o 10.30 w internecie na: Facebooku Radia Index , Facebooku miasta, Facebooku Wiadomości Zielona Góra oraz w radiu na falach 96 fm. Pytania można zadawać na Facebooku pod transmisją audycji lub wysłać na adres: alert@wZielonej.pl

(ap) - ŁZ