Tegoroczne ferie w Muzeum Ziemi Lubuskiej z uwagi na pandemię będą inne. Nie oznacza to jednak, że nie warte uwagi! Dzieci mogą zobaczyć wirtualnie wystawę poświęconą Świętemu Mikołajowi i wziąć udział w warsztatach tworzenia zabawek.

Na wystawie pn. „Święty Mikołaj – wszystkim radość” ze zbiorów Miejskiego Muzeum Zabawek w Karpaczu zaprezentowano kilkadziesiąt różnego rodzaju zabawek sprzed pięćdziesięciu a nawet stu lat. To między innymi lalki w eleganckich ubrankach, drewniane figurki lalek pochodzące z różnych stron świata, wózek, łóżeczko, małe mebelki, pluszowy miś, klocki, gry planszowe, konie na biegunach, jak również kolejki z wagonikami i samochody. Pomimo upływu czasu większość z tych zabawek w bardziej nowoczesnym wydaniu jest znana współczesnym dzieciom.

Obecnie nie można zobaczyć ekspozycji „na żywo”, będzie jednak dostępna podczas muzealnych warsztatów. To propozycja nie tylko dla najmłodszych, ale i dorosłych, którzy mają okazję do wspomnień z dzieciństwa.

Muzeum organizuje warsztaty tworzenia zabawek pt. „To co dzieci lubią najbardziej. Moja zabawka”. Spotkania będą złożone z dwóch części. W pierwszej, teoretycznej na facebookowym profilu Edukacja w muzeum organizatorzy pokażą wystawę zabawek i przedstawią najważniejsze zagadnienia związane z ich historią. W części praktycznej muzeum zachęci dzieciaki do samodzielnego wykonania zabawki, umieszczając szablony i instrukcje do ich wykonania. Uczestnicy warsztatów stworzą np. kartonowe ciuchcie z wagonikami lub lalki „motanki”. To również okazja do wykonania innych zabawek według własnego projektu z pozornie bezużytecznych domowych przedmiotów i materiałów. Wystarczy tylko uruchomić wyobraźnię!  Koniecznie trzeba śledzić wpisy na Facebooku MZL. Dzisiaj (5.01) pojawi się tam szablon i instrukcja jak samodzielnie wyczarować lokomotywę z wagonikami. W czwartek (7.01) najmłodsi dowiedzą się jak wykonać lalkę „motankę”. W drugim tygodniu ferii znajdziemy kolejne muzealne propozycje.

materiały organizatorzy
materiały organizatorzy
(rk)-WZG