Gdyby nie koronawirus, już oglądalibyśmy nową część Muzeum Ziemi Lubuskiej. Oficjalne otwarcie placówki – zaplanowane na 11 listopada – trzeba było przełożyć, oczywiście z powodu ponownego zamknięcia obiektów kulturalnych.

Muzeum pozostanie zamknięte dla zwiedzających do 17 stycznia. Co stanie się po tym terminie – jeszcze nie wiadomo. Muzealnicy nadal mają jednak pełne ręce roboty.

Realizujemy filmy z ekspozycji, łączymy się online, przekazując informacje o naszych wystawach – mówi dyrektor Leszek Kania. – Ale co tu dużo mówić – wystawa czy wernisaż bez publiczności to nie jest to. Myślę, że bezpośredni kontakt osób, które przychodzą do muzeum i chcą oglądać wystawy czy eksponaty, musi kiedyś nastąpić. W tej wersji internetowej nie jest to do końca tak, jak powinno być.

Na ten rok muzeum zaplanowało ponad 20 wystaw, zarówno w wersji tradycyjnej, jak i wirtualnej.

Z tych wystaw, które planujemy w najbliższym okresie, warto powiedzieć o ekspozycji dotyczącej 20-lecia Galerii Nowy Wiek – wyjaśnia L. Kania. –  Działalność tej galerii odnosi się do historii muzeum, które zawsze, właściwie już od końca lat 50., gromadziło sztukę współczesną. A ta wystawa, którą przygotowuję pod koniec stycznia – mam nadzieję, że i wernisaż odbędzie się na przełomie stycznia i lutego – będzie pewnym podsumowaniem i pokazaniem prac artystów, którzy tutaj mieli swoje ekspozycje czy swoje realizacje.

Wernisaż z okazji 20-lecia Galerii Nowy Wiek to nie wszystko. W planach jest również organizacja zaległej Chińskiej Nocy w Muzeum i koncertów z cyklu „Jazzujące Muzeum”.

Aleksandra Pietruszewska-WZielonej.pl