Lato Muz Wszelakich to cykl imprez kulturalnych, który na stałe wpisał się już w miejski krajobraz. W tym roku Zielonogórski Ośrodek Kultury zaprosił do współpracy nowych partnerów i postawił przede wszystkim na lokalnych artystów.

Hasło przewodnie tegorocznego Lata Muz Wszelakich to Zielonogórscy artyści dla zielonogórzan. – Pomimo sytuacji, w której się znaleźliśmy, chcemy dać mieszkańcom chwilę wytchnienia z kulturą. Musieliśmy zrewidować nasze plany związane z LMW. Aby wesprzeć lokalną kulturę, postanowiliśmy zaprosić do współpracy twórców związanych z naszym miastem. Są to osoby zarówno pochodzące z Zielonej Góry, jak i te które przyjechały tu studiować, tworzyć i żyć – powiedziała na konferencji prasowej Agata Miedzińska, dyrektorka ZOK-u.

Do tegorocznej edycji wydarzenia zaproszono też sporo partnerów. Odbędzie się ponad 80 różnorodnych imprez. Zupełną nowością będzie cykl „Kino letnie” na Placu Teatralnym, przygotowane we współpracy z organizatorami Solanin Film Festiwal w Nowej Soli. – Pokażemy filmy długo i krótkometrażowe. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Zielonogórzanie zobaczą, że kino offowe nie gryzie – przekonywał Konrad Paszkowski, dyrektor festiwalu Solanin.

Po raz pierwszy w ramach LMW atrakcje przygotował Ogród Botaniczny. – Zapraszamy na „Koncerty botaniczne”. Pośród śpiewu ptaków i w otoczeniu przyrody będzie można posłuchać muzyki. Płacimy tylko za wstęp do ogrodu – zachęcał Paweł Wysocki, opiekun ogrodu z ramienia Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.

„Muzy z gwiazdami” – to cztery wyjątkowe spotkania z astronomią. – Będziemy obserwować niebo na spotkaniach online. Mgławice, galaktyki, księżyc, planety. Wszystko zobaczycie na żywo, przez internet, z komentarzem i opowieściami – zachwalał Marek Marcinkiewicz z Centrum Nauki Keplera.

Na tematyczne spacery po Zielonej Górze zaprasza Lubuskie Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych, a na wydarzenia „Z książką na leżaku” Biblioteka Norwida, która w tym roku również szczególnie promuje literaturę zielonogórskich twórców.

Na miłośników muzyki czeka pokaźny cykl koncertów. Filia ZOK-u w Starym Kisielinie zorganizuje koncerty plenerowe w parku przypałacowym, natomiast sierpień upłynie pod znakiem koncertów w sali pałacowej. Dwa wyjątkowe „Wieczory u Luteranów” to także propozycje związane z zielonogórskimi artystami. Piekarnia Cichej Kobiety stawia na lubuskich muzyków na wysokim poziomie artystycznym.

Pełny program Lata Muz Wszelakich dostępny jest na stronie internetowej: zok.com.pl oraz na facebookowym profilu: Lato Muz Wszelakich – Zielona Góra.

(ap) - ŁZ

LATO MUZ WSZELAKICH

Program na najbliższe dni

ŚRODA, 1 LIPCA

* 19.00Koncerty w pałacu: recital Andrieja Kotina (pałac w Starym Kisielinie)

 CZWARTEK, 2 LIPCA

* 18.00 – Z książką na leżaku: spotkanie z… Alfredem Siateckim (sala im. Janusza Koniusza WiMBP im. C. Norwida)

* 19.00 – W Zielone(j) gramy: koncert Rebeka (Plac Teatrlany)

PIĄTEK, 3 LIPCA

* 11.00 – Bajki, bajdy, banialuki: „Trzy świnki”, Teatr Rozrywki Trójkąt (amfiteatr im. Anny German)

* 20.00 – Bluesowe noce: koncert zespołu ProjectA (Klub Piekarnia Cichej Kobiety), impreza biletowana

* 21.30 – Kino letnie: „Ja i mój tata”; „Mocna kawa wcale nie jest taka zła” (Plac Teatralny)

SOBOTA, 4 LIPCA

* 14.00-16.00 – Koncert botaniczny: „Osiecka, Niemen, Sojka”, recital Dominika Rajchela i Stanisława Zimiewicza (Ogród Botaniczny)

* 21.30 – Kino letnie: „Juliusz” (Plac Teatralny)