Przy ulicy Truskawkowej na Chynowie pojawił się drugi w mieście pojemnik na nakrętki w kształcie winogrona. Dochód z akcji organizowanej przez Stowarzyszenie Kolorowy Chynów zostanie przeznaczony na leczenie Ani Orłowskiej – Ani z Zielonego Wzgórza, która walczy z rdzeniowym zanikiem mięśni. Od dłuższego czasu zastanawialiśmy się nad pojemnikiem na nakrętki, prezydent przyspieszył nasze działania – mówi radny Zbigniew Binek (Zielona Razem).

Nakrętki w pojemnikach w kształcie serca wypatrzył w innych miastach prezydent Janusz Kubicki. W Winnym Grodzie co raczej oczywiste, serduszko zastąpiło winogrono. Pierwszy pojemnik ustawiono w piątek (30.10) w sąsiedztwie urzędu miasta. Drugi trafił na Chynów i nie mogło być inaczej, skoro to jego mieszkańcy są zaangażowani w akcję zbieranie nakrętek dla Ani z Zielonego Wzgórza. Dziewczynka to zresztą chynowianka. – Od dłuższego czasu zastanawialiśmy się nad pojemnikiem na nakrętki, prezydent przyspieszył nasze działania – mówi radny Zbigniew Binek (Zielona Razem). – Pierwotnie to miała być truskawka z racji na ulicę Truskawkową, ale winogronko to też świetny pomysł. Współpracujemy z zielonogórskim oddziałem Polskiego Komitetu Społecznej, który pomoże nam sprzedać „fanty” jednej z firm z Pomorza. Musimy szukać tak daleko, bo w Lubuskiem ceny są za niskie – wyjaśnia.

fot. WZG

Pojemnik stanął dzisiaj (3.11) i od razu wypełnił się w połowie. Jak to możliwe? – Po prostu nakrętki na Chynowie zbieramy od dawna – spieszy z odpowiedzią Z. Binek. –  Nie wiem, czy zmieściłyby się w 20 dużych workach – śmieje się.

A Barbara Wybranowska, prezeska Stowarzyszenia Kolorowy Chynów dodaje, że nakrętki są „zabezpieczone” w stodole jednej z mieszkanek. – Nie liczyliśmy ich, bo są lekkie, ale tak na oko mamy już kilkadziesiąt kilogramów – mówi. – To taki nasz dar serca, nie wyobrażamy sobie, żebyśmy mogli zostawić Anię bez pomocy.

To nie jedyna forma wsparcia dla dziewczynki. Chynowianie między innymi pieką i sprzedają ciasta i pieczywo, organizują aukcje internetowe z fantami.

fot. WZG
(rk)-WZG