Zielonogórscy policjanci podobnie jak koledzy w całym kraju sprawdzają czy osoby objęte kwarantanną pozostają w miejscu do tego wyznaczonym. Niestety już trzy osoby w naszym powiecie okazały się lekkomyślne i opuściły swoje miejsca zamieszkania. Konsekwencje tych zachowań mogą być bardzo groźne. BĄDŹMY ODPOWIEDZIALNI za siebie i innych.

Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze codziennie sprawdzają miejsca kwarantanny. Każdego dnia o różnych porach dzielnicowi kontaktują się telefonicznie z osobą objętą kwarantannie i proszą ją o podejście do okna i pokazanie się funkcjonariuszom. Dotychczas prawie wszystkie osoby objęte kwarantanną stosują się do jej zasad. Niestety w ostatnich dwóch dniach trzy osoby wykazały się wielką nieodpowiedzialnością. Kiedy policjanci przyjechali do miejsca gdzie powinny przebywać i skontaktowali się telefonicznie, okazało się, że są w zupełnie innych miejscach. Jedna z osób wręcz beztrosko oznajmiła „jestem na zakupach, zaraz wracam”.

Policjanci natychmiast polecili tym osobom powrót do miejsca kwarantanny i poinformowali, że w tej sytuacji zostaną powiadomione służby sanitarne oraz skierowane wnioski o ukaranie za popełnienie wykroczenia z art.116 KW – za które grzywna może wynieść nawet 5000 zł.

Policjanci z KMP w Zielonej Górze codziennie otrzymują aktualne listy osób objętych kwarantanną. Patrole jadą w teren i sprawdzają czy obowiązek przebywania w izolacji domowej sprawdzeń realizowany jest właściwie. Sprawdzenia odbywają się w miarę możliwości jak najbliżej miejsca kwarantanny – telefonicznie za pomocą służbowego telefonu komórkowego. Zachowywana jest bezpieczna odległość umożliwiająca potwierdzenie pobytu osoby w wyznaczonym miejscu. Policjanci jednak nie mają bezpośredniego kontaktu z osobami poddanymi kwarantannie. Taka forma kontaktu z policjantami ma zapewnić bezpieczeństwo zarówno funkcjonariuszom, jak i osobom objętym kwarantanną. Poza sprawdzeniem, czy osoba jest we wskazanym miejscu, policjanci pytają również czy wszystko jest w porządku, czy nie jest potrzebna dodatkowa pomoc lub inne wsparcie.

BARDZO PROSIMY O ROZSĄDEK.

JEŻELI JESTEŚ OBJĘTY KWARANTANNĄ –  #ZOSTAŃWDOMU!

materiały: KMP Zielona Góra