Nie jesteśmy może gospodarczymi mistrzami świata, jednak trochę perełek w Lubuskiem się znajdzie. A właściwie diamentów, bo tak się nazywa ranking „Forbesa”. W najnowszym  – lutowym – wydaniu czasopisma brylują: eobuwie.pl, Ekoenergetyka i Hurtel. Wszystkie z Zielonej Góry.

Już po raz 13. redakcja „Forbesa” i wywiadownia Bisnode Polska opracowały zestawienie najdynamiczniej rozwijających się firm w Polsce. Przedsiębiorstwa, które znalazły się na liście, mogą szczycić się tytułem Diamentów Forbesa 2021.

Lubuskie zajmuje 13. miejsce w kraju pod względem liczby firm – znajduje się tam 2,8 proc. wszystkich polskich spółek. Niestety w regionie jest niewiele Diamentów. Firm, których wartość w ostatnich latach rosła co najmniej o 15 proc. rocznie, jest tylko 68 – o 10 mniej niż rok wcześniej.

Największym lubuskim Diamentem jest eobuwie.pl, które w województwie zajęło pierwsze miejsce w kategorii firm o przychodach powyżej 250 mln zł. W 2019 r. firma miała ok. 1,4 mld zł przychodu, 46,8 mln zł zysku netto i odnotowała średni wzrost o 28,6 proc. To daje jej w skali kraju odległe 1.929 miejsce.

Jednak redaktorzy „Forbesa” docenili eobuwie.pl, wskazując firmę jako bardzo dobry przykład nowej gospodarki. – Poza Allegro długo nie mieliśmy mocnych tradycji e-commerce’owych. Nawet sztandarowe lokalne projekty albo całkiem zawodziły (jak Merlin), albo bardzo niespiesznie się rozwijały (np. Frisco) – pisze „Forbes”. Najwięcej pod tym względem zmienił Marcin Grzymkowski ze swoim eobuwiem.pl. Firma, która dzięki sprzedaży na poziomie 1,4 mld zł weszła do grona największych Diamentów, staje się dziś motorem napędowym grupy obuwniczej CCC (jej częścią stała się w 2016 r.). Napędza to oczywiście epidemiczny kryzys i spowodowane nim ograniczenia pracy centrów handlowych. Tego sukcesu nie byłoby jednak bez silnego zaplecza, jakie internetowej platformie dała grupa Dariusza Miłka.

Na tak wysoką ocenę wpływ miały pewnie dobre wiadomości z zeszłego roku (nie ujęte w rankingu) – sprzedaż eobuwie.pl w całym 2020 roku wzrosła do 2,2 mld zł (+52 proc. r/r). Firma jest obecna w 16 europejskich krajach. W ciągu roku zrealizowała 9 mln przesyłek.

– Okres pandemii, który dla wielu firm stanowił czas spowolnienia, w eobuwie.pl przyspieszył wprowadzenie technologicznych udogodnień – komentuje prezes Grzymkowski. -Innowacyjne zmiany funkcjonalności esize.me zostały udostępnione w aplikacji mobilnej. Jednym z najważniejszych projektów ostatnich miesięcy jest rozwój Modivo – firmowanego przez eobuwie.pl sklepu internetowego z modą premium. Miniony rok to także kluczowe inwestycje w technologicznie zaawansowane rozwiązania logistyczne. Niezależnie od okoliczności wyznaczamy sobie ambitne cele skalowania biznesu. Ich realizacja sprawia, że nie tylko miniony rok kończymy z dumą, ale również pełni optymizmu wchodzimy w kolejne etapy rozwoju organizacji.

Eobuwie.pl jest lubuskim liderem największych Diamentów. W kolejnej kategorii firmy – o przychodach od 50 do 250 mln zł, pierwsze miejsce zajęła zielonogórska Ekoenergetyka (149. miejsce w kraju). Wyniki firmy za 2019 r.: sprzedaż – 69 mln zł, zysk – 8 mln zł, średnia wzrostu – 106,5 proc.

W tej kategorii w Lubuskiem Diamentami wyróżniono 26 firm, w tym pięć z Zielonej Góry.

W 2020 roku Ekoenergetyka-Polska zrealizowała wiele przedsięwzięć umacniających jej pozycję rynkową. W zeszłym roku spółka wyprodukowała blisko 700 stacji ładowania, wygrała 68 przetargów na łączną kwotę 75 mln zł i zwiększyła swój udział w rynku do 16 państw.

Najwięcej Diamentów mamy w kategorii firm najmniejszych – z przychodami od 5 do 50 mln zł. W województwie jest ich 39. Liderem w tej kategorii jest zielonogórska firma Hurtel zajmująca się sprzętem GSM. Ze sprzedażą – 36,2 mln zł, zyskiem – 3,16 mln zł, średnią wzrostu – 192,89 proc. firma uplasowała się na rewelacyjnym, 25. miejscu w kraju.

ZIELONOGÓRSKIE DIAMENTY

(miejsce w województwie)

Firmy z przychodami powyżej 250 mln zł

 1. eobuwie.pl

Firmy z przychodami od 50 do 250 mln zł

 1. Ekoenergetyka
 2. Marba
 3. Arpol
 4. ADB Polska
 5. System

Firmy z przychodami od 5 do 50 mln zł

 1. Hurtel
 2. Energyit
 3. J&M bracia Małkiewicz
 4. Instel sp. z o.o
 5. Perbud
 6. Control Union Poland
 7. Centrum Materiałów Budowlanych
 8. Centrum Komina
 9. Wojciechowski sp. z o.o.
(tc)-ŁZ