Dzisiaj w Młodzieżowym Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza”, 42 zielonogórskich pedagogów odebrało awanse na stopień nauczyciela mianowanego. Nominacje wręczyła Wioleta Haręźlak, dyrektor departamentu edukacji i spraw społecznych.

Pedagodzy tylko na początku troszkę się stresowali. Popisy wokalne utalentowanej młodzieży z Domu Harcerza, sprawiły, że zrelaksowani czekali na jedną z najważniejszych chwil w karierze zawodowej. Dzięki oprawie muzycznej, można było odnieść wrażenie obecności na Gali Oskarowej, a nie wydarzeniu z okazji wręczania awansu na wyższy stopień nauczyciela mianowanego.

Też jestem nauczycielem mianowanym, a nawet dyplomowanym – mówiła do nauczycieli Wioleta Hareźlak, dyrektor departamentu edukacji i spraw społecznych w magistracie. – Wiem co to znaczy uzyskać ten awans. Chociaż za moich czasów nie miało to takiego znaczenia jak obecnie. W pewnym momencie w moich aktach osobowych pojawiła się informacja, że jestem nauczycielem mianowanym – wspominała. – Nie przez przypadek jesteśmy w Domu Harcerza. Soliści, których wysłuchaliśmy, to w większości wasi uczniowie. To wy odkryliście w nich talent, tak aby spełniali się w uczniowskim, a potem dorosłym życiu. Nasza noblistka Wisława Szymborska pisała, że na tyle się znamy, na ile nas sprawdzono. Wy sprawdziliście się, bo zdaliście trudny egzamin przed komisją.

Nauczyciele odebrali gratulacje i dyplomy z rąk Wiolety Haręźlak, Jarosława Skorulskiego, naczelnika wydziału oświaty w magistracie, Lidii Gryko, zastępcy naczelnika wydziału oświaty, Piotra Barczaka, przewodniczącego rady miasta i Zenona Rabędy, przewodniczącego Rady Dzielnicy Nowe Miasto.

To bardzo ważne wydarzenie w życiu każdego nauczyciela – mówi Jarosław Skorulski, naczelnik wydziału oświaty w magistracie. – Wraz z uzyskaniem stopnia nauczyciela mianowanego, uzyskuje się pełnię przywilejów, które daje ten zawód, staje się pełnoprawnym nauczycielem. Tej podniosłej chwili zawsze towarzyszy ślubowanie.

Na uroczystości były obecne Ewa Kostrzewska, szefowa zielonogórskiego oddziału ZNP i Elżbieta Grudzińska, przewodnicząca nauczycielskiej „Solidarności” w Zielonej Górze.
RK