W środę 14 października klub radnych Bezpartyjni Samorządowcy zwołał konferencję prasową w sprawie wniosków, które złożyli jako klub do budżetu województwa na 2021 rok. Na konferencji wystąpili przewodniczący klubu Łukasz Mejza oraz Sławomir Kowal, którzy jak deklarują, każdy z przedstawionych wniosków szeroko konsultowali wraz z mieszkańcami regionu. “Wnioski dotyczą tego, co jest dla mieszkańców najważniejsze, czyli spraw komunikacyjnych i cywilizacyjnych” – podkreślał na wstępie Łukasz Mejza.

“Chcemy uczynić z lubuskiego zieloną krainę nowoczesnych technologii” – oznajmiają radni prezentując ambitne pomysły związane z Odnawialnymi Źródłami Energii oraz proponując dopłaty dla Lubuszan decydujących się na instalacje fotowoltaiczne. “Nie możemy patrzeć na województwo tylko przez pryzmat nadchodzących wyborów. To są kwestie cywilizacyjne, które są kluczowe dla rozwoju województwa.” – opowiadał Łukasz Mejza, który jako przykład “zielonej” polityki, podał województwo dolnośląskie. Oprócz rozwiązań proekologicznych, na konferencji padła również propozycja dla starszych Lubuszan. “Chcemy utworzyć Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla Seniorów” – postulują Bezpartyjni Samorządowcy, którzy zwracają także uwagę na kwestie zdrowia i nowoczesnych metod leczenia poprzezwsparcie dla Programu Rozwoju Innowacyjnych Badań Onkologicznych Polskiego Towarzystwo Medycyny Kosmicznej.

Wnioski do budżetu zgłoszone przez Bezpartyjnych dotyczą w dużej mierze spraw związanych z komunikacją, takimi jak uruchomienie połączeń kolejowych na trasie Zielona Góra – Krosno – Gubin, a także budowa ścieżki rowerowej przy drodze krajowej na tej trasie. Radni nie zapominają także o mieszkańcach mniejszych gmin, zgłaszając wnioski m.in. o drugi etap obwodnicy Lubska, budowa obwodnicy Żagania, modernizacji Drogi Wojewódzkiej 294. “Właśnie inwestycje drogowe, nieraz te najdrobniejsze, są często kluczowe dla Lubuszan” – podkreślał Mejza.

“Nie jesteśmy totalną opozycją, zawsze byliśmy otwarci na rozmowy z Zarządem Województwa, ponieważ nie interesuje nas partyjna wojenka i polityka od pożaru do pożaru” – podkreślał Sławomir Kowal, pytany o relacje z Zarządem i perspektywy wejścia w życie postulatów Bezpartyjnych Samorządowców. “Jesteśmy chętni do pomocy, służymy naszym doświadczeniem, czy to politycznym, czy biznesowym” – deklarował na koniec konferencji przewodniczący Mejza. Poniżej prezentujemy całą listę 22 wniosków do przyszłorocznego budżetu, które złożyli Bezpartyjni Samorządowcy.

bs - WZG