Zielonogórscy policjanci działający w specjalnej grupie SPEED zatrzymali kolejnego kierującego, który zlekceważył przepisy drogowe i poruszał się w obszarze zabudowanym znacznie przekraczając dopuszczalną prędkość. Okazało się, że to nie jedyne przewinienie jakie na swoim koncie ma zatrzymany kierujący. Mężczyzna ma orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów do 2022 roku za jazdę w stanie nietrzeźwości.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego działający w grupie SPEED pełnią służbę na terenie całego województwa lubuskiego. Pojawiają się w miejscach, gdzie najczęściej dochodzi do łamania przepisów Ustawy prawo o ruchu drogowym. Te miejsca są wyznaczane na podstawie analiz prowadzonych od wielu już lat na danym terenie.

W miniony piątek /15.01/ zielonogórscy policjanci SPEED pełnili służbę między innymi w dzielnicy Nowe Miasto, gdzie w Ochli zatrzymali kierującego Saabem, który w obszarze zabudowanym poruszał się z prędkością 156 kilometrów na godzinę, natomiast poza tym obszarem jechał nawet 176 kilometrów na godzinę. W Polsce nie ma dróg, na których można by poruszać się tak szybko. Największa prędkość zgodnie z przepisami Ustawy prawo o ruchu drogowym to 140 kilometrów na godzinę na autostradach i 120 kilometrów na godzinę na drogach ekspresowych, dwujezdniowych.

Podczas kontroli okazało się dodatkowo, że 34-latek ma zakaz prowadzenia pojazdów aktywny do 2022 roku. Jak wyjaśnił policjantom kierujący, chciał złożyć w tym roku do sądu wniosek o skrócenie czasu obowiązywania tego zakazu. Niestety swoim postępowaniem naraził się na kolejne konsekwencje karne, gdyż łamiąc sądowy zakaz prowadzenia pojazdów popełnił przestępstwo, za które kodeks karny przewiduje karę od 3 miesięcy do nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Nie ma i nie może być tolerancji dla kierujących, zwłaszcza tych, których niebezpieczne zachowanie zagraża bezpieczeństwu na drogach, a do takich z pewnością można zaliczyć osoby przekraczające prędkość, która jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych. Kierującym, którzy przekraczają prędkość w obszarze zabudowanym o ponad 50 kilometrów policjanci zatrzymują prawo jazdy na 3 miesiące. 34-latkowi zatrzymali prawo jazdy i odstąpili od ukarania mandatem kierując wniosek o ukaranie do sądu. Za takie wykroczenie zgodnie z kodeksem wykroczeń grozi kara nawet 5 tys. zł, ale ostateczne decyzja należeć będzie do sądu.

kmp zg