Zielonogórscy policjanci niemal codziennie zatrzymują kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu lub odurzonych narkotykami. Od piątku do wczoraj zatrzymali 6 nietrzeźwych kierujących i jednego pod wpływem narkotyków. Mimo zwiększenia kar wciąż znajdują się nieodpowiedzialni, którzy pod wpływem alkoholu decydują się kierować samochodami i stwarzają tym samym zagrożenie w ruchu drogowym.

Od wielu lat piszemy o działaniach Policji zmierzających do ograniczenia liczby pijanych kierowców na polskich drogach. Wszyscy policjanci KMP w Zielonej Górze oraz pełniący służbę w naszym powiecie policjanci SPPP KWP w Gorzowie Wlkp. w czasie służb patrolowych kontrolują trzeźwość kierujących pojazdami. Niestety mimo wzmożonych kontroli, zaostrzenia kar wciąż niemal każdego dnia zatrzymywani są nietrzeźwi kierujący, a także coraz częściej kierujący pod wpływem narkotyków.

W czasie pięciu dni policjanci zatrzymali sześciu nietrzeźwych kierujących samochodami, jednego pod wpływem narkotyków. W każdym tygodniu zatrzymywane są również osoby, które kierują pojazdami mimo cofnięcia im uprawnień – jak zatrzymany w piątek w Mozowie kierujący Mazdą 32-latek zatrzymany przez policjantów SPPP KWP w Gorzowie Wlkp. Również policjanci SPPP zatrzymali w Zielonej Górze na ul.Jaskółczej kierującego samochodem ciężarowym marki Ford 28-latka pod wpływem amfetaminy.

Najbardziej niebezpieczne jest to, że zatrzymywani nietrzeźwi kierujący to często osoby, które mają w organizmie ponad 1,5 promila – taka ilość alkoholu znacznie ogranicza możliwości percepcyjne kierowcy i opóźnia jego reakcje na to co się dzieje na drodze. Niemal 1,5 promila miał zatrzymany w Sulechowie w niedzielne południe przez dzielnicowych PP Trzebiechów kierujący Fordem Mondeo, a ponad 1,7 promila miał w organizmie zatrzymany przez policjantów WRD w sobotę w Zielonej Górze kierujący Volkswagenem. Zatrzymany wczoraj przez policjantów SPPP na drodze Mozów-Kije 28-latek kierujący VW Caddy nie dość, że miał w organizmie ponad 1,3 promila to jeszcze nie posiada uprawnień do kierowania.

Przypominamy:

Za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) lub pod wpływem środków odurzających kierującemu pojazdem mechanicznym grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat.  Obligatoryjnie zasądzona zostaje grzywna w wysokości minimum 5.000 złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów minimum na 3 lata.  

Kierujący po użyciu alkoholu (od 0,2 promila do 0,5 promila) podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych. Sąd orzeka również zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na minimum 6 miesięcy.

Kierowanie pojazdem pomimo cofnięcia uprawnień również jest przestępstwem, za które grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

materiały KMP

fot. KMP Zielona Góra