Dom Samotnej Matki czeka na przeprowadzkę. Za kilka miesięcy ma się przenieść do budynku przy al. Wojska Polskiego 116. Miasto rozstrzygnęło przetarg na przebudowę dawnej siedziby Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych.

Na piętrze zaadoptowanego obiektu przy al. Wojska Polskiego obok Domu Samotnej Matki znalazłby się również Ośrodek Interwencji Kryzysowej.

Oferenci na złożenie propozycji cenowych mieli czas do 13 października. Do przetargu na roboty budowlane stanęły trzy firmy. Najkorzystniejszą ofertę złożył Zakład Remontowo-Budowlany Maciej Jakuboszczak, który swoje usługi wycenił na kwotę 1 mln 773 tys. zł. Umowa z firmą zostanie podpisana 28 października. Wykonawca w budynku przy al. Wojska Polskiego między innymi przebuduje łazienki i klatkę schodową.

– W budynku przy Piaskowej mamy siedem pokoi dla matek z dziećmi, z których każdy ma około 10 mkw. Teraz w tych pokojach mieszka siedem matek i dziewięcioro dzieci, ale zwykle jest rotacja. Znajduje się tu również pokój interwencyjny, sala spotkań, kuchnia, są łazienki i część biurowa. W nowym miejscu też powstanie siedem pokoi dla matek, ale będą miały po około 15 mkw. Zajmiemy całe piętro zaadoptowanego obiektu. Zyskamy też trzy pokoje interwencyjne oraz salę szkoleniową, którą teraz musimy wynajmować. Dziś nasz prawnik, psycholog, pediatra i inni specjaliści na przemian pracują w jednym pomieszczeniu, w nowym miejscu będziemy dysponowali trzema pomieszczeniami na ten cel – zyski płynące z przeprowadzki wylicza Tomasz Lehman, przewodniczący Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka. I dodaje kolejne: – Ładna okolica, ciepły budynek ogrzewany przez elektrociepłownię, a nie na gaz, no i w nowym miejscu nie będzie już problemu z wentylacją!

Można powiedzieć, że to od niej wszystko się zaczęło. W Budżecie Obywatelskim 2018 projekt osuszenia i odwilgocenia budynku przy Piaskowej zyskał społeczne poparcie, a wraz z nim 200 tys. zł. na realizację przedsięwzięcia. Niestety, w sierpniu ub. r. postępowanie przetargowe unieważniono, ponieważ cena złożonych ofert znacząco przewyższała wymienioną kwotę. Wtedy miasto złożyło stowarzyszeniu alternatywną propozycję – zamiast odwilgacania dotychczasowego budynku, nowa lokalizacja. I Ośrodek Interwencji Kryzysowej.

– Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie zaangażowanie i konsekwencja dyrektor Wiolety Haręźlak, zrozumienia i życzliwości innych osób z zielonogórskiego magistratu, bez samorządu lubuskiego, urzędu wojewody i wielu, wielu innych osób… – mówi T. Lehman.

Pieniądze na inwestycję mają pochodzić z kilku źródeł. M.in. 870 tys. zł pochodzących z resortu rodziny zadeklarował Lubuski Urząd Wojewódzki. Argumentem, który przeważył szalę decyzji o przekazaniu kwoty na ten cel, był m.in. brak Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Zielonej Górze i możliwość jego powstania właśnie w budynku przy al. Wojska Polskiego.

– Musimy te pieniądze wydać jeszcze w tym roku. I będziemy się starać o kolejne, bo to nie jest ostatnie dofinansowanie, jakie możemy pozyskać – zapowiada Wioleta Haręźlak, dyrektor Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych w zielonogórskim magistracie.

100 tys. zł. na nową siedzibę DSM i OIK również przekaże w tym roku urząd marszałkowski…

– Który też w przyszłym roku poprosimy o kolejną, wyższą transzę – dodaje przewodniczący TKOPD po rozmowach z panią marszałek. – Część inwestycji będzie można też sfinansować z funduszu dla osób niepełnosprawnych, bo nowy obiekt będzie przystosowany do ich potrzeb, będzie winda – wyjaśnia.

Inwestycja została podzielona na dwa etapy. – W pierwszym do 11 grudnia będzie utworzony Dom dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży – informuje Monika Krajewska, zastępca dyrektora Departamentu Inwestycji Miejskich w magistracie. – Tę inwestycję musimy zrealizować do końca roku, bo otrzymaliśmy na nią dotację z budżetu państwa na kwotę 872 tys. 665 zł. W drugim etapie do maja 2021 r. powstanie Ośrodek Interwencji Kryzysowej.

Dom Samotnej Matki w urokliwym zielonym domku przy ul. Piaskowej funkcjonował 23 lata. W 1997 r. przeniósł się tu z niewielkiego obiektu przy ul. Powstańców Warszawy. Istnieje w Zielonej Górze od 1988 r. Nadchodzi czas kolejnej zmiany.

(el)-ŁZ