MZK wprowadza ważne zmiany dla pasażerów, w związku z decyzją rządu Mateusza Morawieckiego o kolejnych ograniczeniach dotyczących przemieszczania się i zgromadzeń, które mają pomóc w zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Od dzisiaj (25.03) do 11 kwietnia, liczba pasażerów w autobusie nie będzie mogła przekraczać połowy liczby miejsc siedzących, co oznacza, że tylko połowa miejsc siedzących będzie mogła być zajęta. W związku z powyższym na trasy wyjechały wszystkie dostępne autobusy przegubowe.

MZK apeluje do pasażerów

– Na bieżąco obserwujemy potoki pasażerskie i tam gdzie jest taka możliwość w miarę posiadanych zasobów ludzkich wprowadzamy zmiany przez dublowanie kursów – wyjaśnia Jacek Newelski, kierownik sekcji rozkładów jazdy i marketingu. – Apelujemy do pasażerów, żeby każdy kto nie musi się przemieszczać – pozostał w domu lub nie korzystał z komunikacji. Umożliwi to tym, którzy muszą pracować odbyć bezpieczną podróż autobusem zgodnie z wytycznymi.

Sytuacja jest monitorowana na bieżąco. MZK prosi pasażerów o uwagi i spostrzeżenia.

– Prosimy o wyrozumiałość dla wprowadzanych zmian – dodaje J. Newelski. – Pracujemy codziennie, aby każdy z Państwa czuł się w naszych autobusach bezpiecznie. Dołożymy wszelkich starań, aby w ciągu najbliższych dni możliwie najlepiej dopasować komunikację miejską do zmienionych zasad jej funkcjonowania i sprostać Państwa oczekiwaniom. Prosimy o odpowiedzialne korzystanie z transportu publicznego – jeśli połowa miejsc siedzących będzie zajęta, apelujemy o pozostanie na przystanku i oczekiwanie na kolejny autobus.

MZK szacuje, że z powodu epidemii liczba pasażerów znacznie się zmniejszyła. W szczycie o 70 proc, a poza szczytem o 80 proc.  Dla przykładu w autobusie linii nr 20, który na godzinę 8.00 dowozi do pracy na strefę przemysłową przy ulicy Zjednoczenia, 3 marca podróżowało 55 pasażerów w autobusie solo. Dziś tym samym kursem w przegubowcu jedzie 19 osób.

W związku z zagrożeniem epidemicznym MZK wprowadził następujące zmiany:

* systematycznie do przecierania autobusów używane są płyny dezynfekujące. Przeciera się wszystkie poręcze, kasowniki, automaty, przyciski i inne elementy, których dotykają pasażerowie. Wnętrza autobusów są ozonowane.

*  w autobusach na przednim pomoście wyznaczono specjalną strefę,, w której nie mogą przebywać pasażerowie. W związku z powyższym czasowo wyłączono pierwsze drzwi.

* wyłączono funkcję tzw. „ciepłego guzika”. Kierowcy autobusów sami otwierają drzwi przewietrzając pojazdy na przystankach. Wietrzenie pojazdów odbywa się  na pętlach.

* w trosce o bezpieczeństwo pasażerów do odwołania zamknięte zostają poczekalnie na terenie Centrum Przesiadkowego.

* Zakład Gospodarki Komunalnej dezynfekuje przystanki autobusowe.

*  Od 16 marca w punkcie sprzedaży biletów możliwa jest tylko płatność bezgotówkowa.

* Od 17 marca w dni robocze wprowadzono rozkład jazdy obowiązujący w soboty. Dodatkowo uruchomiono kursy dla zapewnienia dojazdów i powrotów z pracy.