Krew potrzebna jest zawsze, ale szczególnie teraz latem, podczas wakacji. W tym okresie bieżące stany magazynowe krwi w Polsce drastycznie maleją stąd ponawiane apele do krwiodawców. Na braki w stanach magazynowych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa wpływ ma także sytuacja związana z pandemią koronawirusa.

Krew i jej składniki podawane są głównie w sytuacji utraty dużej ilości krwi, w wyniku wypadków komunikacyjnych, w trakcie lub po zabiegach operacyjnych czy też w wyniku zaburzeń krzepnięcia. Ponadto jest potrzebna pacjentom po oparzeniach, u osób z chorobami nowotworowymi, w trakcie i po chemioterapii oraz u pacjentów wymagających transplantacji lub zabiegów kardiochirurgicznych. Szpitale w całej Polsce każdego dnia wykonują wiele planowych zabiegów oraz skomplikowanych operacji, które wymagają zabezpieczenia dużych ilości krwi dlatego nieustannie jest ona potrzebna.

Pamiętajmy, że krwi nie da się wyprodukować, krwią można się tylko podzielić. Można oddając w punktach stacjonarnych lub mobilnych, podczas tak zwanych akcji wyjazdowych.

Zachęcamy do zapoznania się z harmonogramem wyjazdowym Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze.

 >>> HARMONOGRAM TUTAJ <<<

Na stronach Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zamieszczone są informacje dotyczące bieżącego stanu zapasów krwi i jej składników. Oddawania krwi nie należy się obawiać, ponieważ jest ono bezpieczne. Personel medyczny używa wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, a oddawanie krwi nie szkodzi zdrowiu. Mogą oddawać ją osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów. Stan zdrowia krwiodawcy powinien być dobry.

dg - WZG