Dzisiaj (30.05) w 60. Rocznicę Wydarzeń Zielonogórskich na terenie parafii św. Jadwigi Śląskiej odsłonięto pomnik księdza Kazimierza Michalskiego. Zobaczcie zdjęcia z tego wydarzenia!

Ksiądz Kazimierz Michalski był proboszczem parafii św. Jadwigi, który 30 maja 1960 r. wraz z mieszkańcami Zielonej Góry stanął w obronie Domu Katolickiego. Komunistyczne władze chciały go przejąć. Wybuchły walki uliczne.

Prezydent Janusz Kubicki poprosił o odsłonięcie monumentu siostrzenicę księdza Eugenię Umławską i jej męża Juliana Umławskiego.

fot. Piotr Jędzura ŁZ
fot. Piotr Jędzura ŁZ

– Tego dnia mieszkańcy Zielonej Góry sprzeciwili się władzy komunistycznej stając w obronie wiary i wolności obywatelskich –  mówił Janusz Młyński, prowadzący uroczystość. – Doszło do starcia z milicją i oddziałami ZOMO. Ten zryw nazwano Wydarzeniami Zielonogórskimi. Zebraliśmy się, żeby upamiętnić tych wszystkich, którzy stanęli nie tylko do bohaterskiej obrony tego budynku, ale i podstawowych i praw wolności.

Nigdy nie dał się złamać!

– To zielonogórski tryptyk: grób księdza kanonika Michalskiego, pomnik przy Filharmonii Zielonogórskiej i pomnik księdza – mówił ksiądz biskup Tadeusz Lityński. – To był wielki patriota i pierwszy proboszcz parafii św. Jadwigi Śląskiej. Dziękuję prezydentowi Zielonej Góry Januszowi Kubickiemu, radzie miasta i Instytutowi Pamięci Narodowej. To przywracanie zdeptanej w 1960 r. godności mieszkańcom Zielonej Góry. To miejsce pozostanie takim memento dla mieszkańców i odwiedzających miasto, że za wiarę i wartości chrześcijańskie, za prawdę i wolności obywatelskie warto ponieść ofiarę – podkreślał. – Ksiądz K. Michalski był obrońcą Polski podczas drugiej wojny światowej, później więźniem obozu w Dachau. Nigdy nie dał się złamać. Pomnik to dowód na to, że zadośćuczynienie za krzywdę zawsze nastąpi.

fot. Piotr Jędzura ŁZ
fot. Piotr Jędzura ŁZ

Autorem monumentu, który waży ok. 300 kilogramów jest krakowski artysta Karol Badyna. Opiekował się dziełem od początku do końca, od projektu po montaż. Pomnik stanął na placu przy konkatedrze na działce przy ul. Ciesielskiej. Powstała brukowana ścieżka, skierowana w stronę kościoła. Ksiądz Michalski zmierza do kościoła, spieszy się jak zwykle. Będzie czuwał nad swoim kościołem, czyli nad konkatedrą. Zatem każdy, kto będzie przechodził skwerem przy konkatedrze, będzie mógł albo zrównać krok z księdzem Michalskim, albo też go dogonić. Pomnik pokryto patyną.

Na postawienie monumentu zgodziła się rada miasta. Budowę współfinansował poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Projekt wybrała komisja konkursowa.

List w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał Andrzej Dera, minister w jego kancelarii. Na obchodach pojawili się Rafał Reczek, dyrektor poznańskiego oddziału IPN, wicewojewoda lubuski Wojciech Perczak, były biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, biskup Stefan Regmunt, Piotr Barczak, przewodniczący Rady Miasta Zielona Góra. Msza święta odbyła się w kościele św. Jadwigi.

fot. Piotr Jędzura ŁZ
fot. Piotr Jędzura ŁZ

Powstanie pomnika zainicjowano w lutym 2018 r. przez Komitet Obchodów Wydarzeń Zielonogórskich, w jego skład weszli m.in. przedstawiciele katolickiego stowarzyszenia Civitas Christiana, Archiwum Państwowego w Zielonej Górze, rady miasta, prezydenta miasta Zielona Góra i spółki Polska Press.

fot. Piotr Jędzura ŁZ
fot. Piotr Jędzura ŁZ
(rk)-WZG