6. Kozzi Film Festiwal, czyli Festiwal Filmu, Teatru i Książki w tym roku odbędzie się we wrześniu.

Kozzi Film Festiwal zagości u nas od 10 do 13 września. Tegorocznej edycji patronować będą: Maciej Kozłowski, Kalina Jędrusik oraz Bogumił Kobiela. Dokładny program wydarzenia jest dopracowywany, ale dyrektor artystyczny festiwalu, Andrzej Buck, zdradził już kilka „gorących” nazwisk.

– Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to gościem specjalnym tegorocznej imprezy będzie Marian Opania – mówi A. Buck. – Przyjazd na festiwal zapowiedzieli także twórcy: Łukasz Maciejewski – krytyk filmowy, autor książek, wykładowca akademicki w Szkole Filmowej w Łodzi, dyrektor Festiwalu Kino na Granicy, Bernd Buder – dyrektor programowy FilmFestival Cottbus, Mikołaj Grabowski – reżyser, aktor, profesor sztuk teatralnych oraz aktor Lech Dyblik.

Gościem tegorocznego Krakowskiego Salonu Poezji, organizowanego w ramach Kozzi Film Festiwalu, będzie Zdzisław Wardejn. Natomiast w cyklu „Zielonogórskie Konotacje”  zobaczymy „nasze” panie: Iwonę Kusiak, Martę Pohrebny i Małgorzatę Paszkier.

Organizatorzy planują zaprosić jeszcze wielu innych znanych i cenionych artystów, których nazwiska z pewnością poznamy w najbliższym czasie.

Większość spotkań, prezentacji, projekcji i imprez towarzyszących odbywać się będzie w Zielonej Górze, ale też w Żarach oraz w pałacu w Wiechlicach.

Wydarzenia festiwalowe, podobnie jak w latach ubiegłych, skupione będą wokół kilku nurtów tematycznych, m.in.: Kino Polskie. Filmy z lat 2019-2020, Kozzi Gangsta Film, Dokument na Kozzi, Kino znad granicy, Retrospektywy, Zielonogórskie Konotacje, a także cykle autorskie: Retrospektywa Kino wg Andrzeja Draguły i Moje ulubione role drugoplanowe w polskim filmie – projekt Ł. Maciejewskiego.

Na deptaku, w Cafe Film, będą odbywać się spotkania z książką filmową i teatralną w roli głównej. Obok wątków filmowych uczestnicy znajdą w programie festiwalowym także imprezy teatralne.

– Jednak festiwal to nie tylko przegląd interesujących produkcji filmowych, ale także nagrody filmowe obejmujące polskie filmy wyprodukowane w latach 2019-2020. Również w tym roku po obejrzeniu filmów przyznane zostaną statuetki „Klaps 2020” – dodaje A. Buck.

Aktualne informacje na temat festiwalu na www.festiwal.norwid.net.pl

(au) - ŁZ