Takiego koncertu dawno nie było. Orkiestra Dęta Zastalu zagrała dzisiaj (30.08) w Planetarium Wenus. Nie tylko dla publiczności, ale i dla Adolfa Wiita, który “muzykuje” w niej od 60 lat!

Adolf Witt, wieloletni prezes zarządu Orkiestry Dętej Zastal w 2017 r. został odznaczony nagrodą prezydenta Miasta Zielona Góra Złotym Medalem za osiągnięcia mające znaczenie dla Miasta Zielona Góra. W zespole jako saksofonista gra od 1960 r. Trafił do orkiestry po odbyciu służby wojskowej. Grał na saksofonie altowym, tenorowym, a teraz na największym – barytonowym.

fot. Paweł Stawarz ZOK
fot. Paweł Stawarz ZOK

Początki orkiestry ściśle wiążą się z powojenną historią Zielonej Góry. Powstała decyzją  inż. Kazimierza Szwabowicza, dyrektora Zaoodrzańskiego Zakładu Budowy Mostów i Wagonów „Wagmo”. W lutym 1947 r. zatrudnił Michała Kobaka, zawodowego kapelmistrza wojskowego i polecił mu utworzenie orkiestry dętej. Początkowo miał skład 18-osobowy. Najdłużej funkcję kapelmistrza sprawował Franciszek Rzeźniczak.

fot. Paweł Stawarz ZOK
fot. Paweł Stawarz ZOK

-Pan Adolf jest mistrzem, wzorem do naśladowania dla młodszych muzyków – mówi Jarosław Wnorowski, członek orkiestry. – To jest fenomen, że jeden człowiek gra w orkiestrze tyle lat i wciąż daje radę! – podkreśla. – Ma niespożytą energię, nie opuszcza żadnej z prób. W ostatnich latach z powodzeniem gra na saksofonie barytonowym, bo mu bardzo pasuje. Cieszymy się, że jest w zespole, wielu jego kolegów niestety już gra w innej orkiestrze – anielskiej.

fot. Paweł Stawarz ZOK
fot. Paweł Stawarz ZOK

Jubilatowi pogratulowała Wioleta Haręźlak, dyrektor Departamentu Oświaty i Spraw Społecznych w magistracie.

Zielonogórzanie mieli okazję usłyszeć między innymi muzykę filmową i marsze. W repertuarze pojawiła się też nowość, utwór “Polka Kukułka” – instrumenty dęte imitowały odgłosy ptaków w wiedeńskim lesie.

Stowarzyszenie Orkiestra Dęta “Zastal” w ten wyjątkowy sposób zakończyła 73. sezon swojej działalności. We wrześniu Orkiestra Dęta Zastal rozpocznie swój 74 sezon artystyczny. Muzyka łączy pokolenia zielonogórzan, dlatego życzymy jeszcze wielu jubileuszów.

fot. Paweł Stawarz ZOK
fot. Paweł Stawarz ZOK
(rk)-WZG