Zielonogórscy policjanci w ciągu ostatnich dwóch dni przyjęli kilka zgłoszeń o oszustwach internetowych. Oszuści przysyłają sms o „brakujących” 50 groszach do opłaty przesyłki. W smsie podany jest link, który przekierowuje do fałszywej strony banku. W ten sposób oszuści ukradli z kont zielonogórzan już kilka tysięcy złotych.

Zakupy internetowe są coraz bardziej popularne, zwłaszcza teraz w przedświątecznym okresie kiedy zamawiamy wiele różnych przesyłek. Właśnie na tym bazują oszuści, którzy wyłudzają dane logowania do kont bankowych.

Oszuści wysyłają zupełnie „niewinny” sms z numerem rzekomej przesyłki i informacją, że brakuje do jej opłacenia 50 groszy. Żeby „ułatwić” transakcję przesłany jest także link do strony płatności internetowych. Ta strona oferuje płatności z wielu popularnych banków i po kliknięciu w ikonę przekierowuje na stronę logowania do banku łudząco podobną do tej prawdziwej. To właśnie na tej stronie wpisując dane do logowania dajemy oszustom dostęp do naszych kont bankowych. Oszuści wtedy zatwierdzają szybkie płatności blikiem, robią przelewy na inne konta lub nawet zaciągają kilkutysięczne kredyty.

JAK SIĘ ZABEZPIECZYĆ PRZED TAKIM OSZUSTWEM:

– nie klikać w podejrzane linki w wiadomościach sms lub e-mail;

– nie działać pochopnie – nawet jeśli chodzi o 50 groszy dopłaty;

– dokładnie sprawdzić wiadomość – wejść na stronę internetową gdzie dokonywaliśmy zakupu i sprawdzić stan zamówienia;

– logować się do konta bankowego tylko na zaufanej stronie swojego banku – wprowadzając nazwę strony ręcznie, a nie korzystając z „przekierowań w załączonych linkach” ;

Rozmawiajcie Państwo o tych oszustwach z bliskimi i ostrzegajcie siebie wzajemnie – żeby przedświąteczne zakupy były miłe i nie zakończyły się przykrą niespodzianką.

KMP - ZG