Park Książęcy Zatonie zaprasza na kolejne spotkanie z historią, a dokładniej z historią pałacowej oranżerii.

Obraz może zawierać: tekst „PARK KSIĄŻĘCY Zatonie”

Jej budowę i wzniesienie przylegającej cieplarni oraz zabudowań folwarcznych zarządziła w 1815 roku Księżna Dino, kiedy to odwiedziła Zatonie podczas trwającego kongresu wiedeńskiego. Brała w nim udział u boku Karola Maurycego de Talleyrand – Périgord.

Pierwotnie, oranżeria była szklaną bryłą, w której trzymano różne gatunki egzotycznych roślin, np. drzewka pomarańczowe.

Po śmierci księżnej Doroty, majątek zatoński przejął jej syn – książę Aleksander, który zlecił przebudowę oranżerii.

Była ona wzorowana na budowlach antycznych wznoszonych w stylu korynckim.

W jej wnętrzu można było znaleźć elementy nawiązujące do dzieł sztuki odkrytych w Pompejach. Niestety, oranżerię i przylegające do niej budynki zniszczono zaraz po II wojnie światowej.

Na szczęście niedawno zakończona rewitalizacja oraz precyzyjne prace konserwatorskie sprawiły, że oranżeria została odbudowana, a 99% detali architektonicznych zostało odtworzonych.

Dzięki temu, to wspaniałe miejsce odzyskało swój dawny blask i dziś możemy nie tylko napić się tam aromatycznej kawy czy zjeść pyszny deser, ale także obejrzeć prace lokalnych artystów i nie tylko. Obecnie we wnętrzach oranżerii znajduje się wystawa „Kobieta i kawa”, na którą gorąco zapraszamy. Do zobaczenia w Zatoniu.

 
facebook Park Książęcy Zatonie