W piątek (21.08) w Muzeum Ziemi Lubuskiej zostanie otwarta wystawa pt. „ Od Grünberga do Zielonej Góry – pamiątki dnia codziennego”.

Na ekspozycji zobaczymy przedmioty codziennego użytku związane z bliższą i dalszą historią Zielonej Góry. Obiekty pochodzą ze zbiorów Muzeum Ziemi Lubuskiej. Większość pamiątek będzie dostępnych dzięki życzliwości zielonogórskich kolekcjonerów posiadających imponujące zbiory.

Prezentację podzielono na okres niemiecki – grünberski i zielonogórski, będzie zawierać stare ryciny i panoramy miasta oraz współczesne przedstawienia Zielonej Góry, które wyszły spod pędzla Anny Gapińskiej Myszkiewicz, Klema Felchnerowskiego i Hilarego Gwizdały.

Nie zabraknie fotografii, kart pocztowych, jak również codziennie używanych przedmiotów np. talerzy, filiżanek, butelek i wielu innych.

Z czasów współczesnych pochodzą pamiątki związane z działalnością Zastalu, Falubazu, Polmosu, Lubuskiej Wytwórni Win. Tego typu obiekty wydają się czasem niewiele znaczącym bibelotem. Tymczasem, część z nich odgrywa swoją rolę do dzisiaj – użytkową, dekoracyjną i sentymentalną.

Ekspozycję, której kuratorami są dr Alina Polak-Woźniak i Tomasz Kowalski, zaplanowano od 21 sierpnia do 20 września.

(rk)-WZG