Ostatnie zimy w mieście były łagodne. W tym roku mocniej sypnęło. Do akcji ruszyły trzy firmy odpowiadające za zimowe utrzymanie dróg i chodników. Zobaczcie zdjęcia!

Akcja zima zaczęła się 1 listopada, potrwa do 31 marca. Miasto w zakresie utrzymania jezdni i chodników podzielono na 3 rejony: Północny, Zachodni oraz Wschodni i Centrum. Do dyspozycji drogowców jest między innymi 15 pługosolarek, 3 pojazdy typu wywrotka do wywozu śniegu i 12 odśnieżarek wraz z rozsiewaczem mieszanki piaskowo- solnej.

Brak opisu.
fot. Piotr Jędzura ŁZ

 Ulice były czarne

Rejonem III Wschodnim i Centrum opiekuje się Zakład Gospodarki Komunalnej w Zielonej Górze. Kilkanaście osób pełni dyżury całą dobę. ZGK ma dostęp do profesjonalnego systemu z prognozą pogody, który na bieżąco jest monitorowany. Od godz. 7.00 na ulice wyjechały 4 pługosolarki. Każda z nich ma na pokładzie oprócz soli ok. 2000 litrów roztworu solanki. Na wąskich uliczkach jeździł ciągnik Zetor wyposażony w posypywarkę i solankę z pługiem. Odśnieżany jest też deptak i posypywany chlorkiem magnezu. Dodatkowo na chodniki wyjechały też 3 traktorki Kubota z posypywarkami lejowymi, które również sypią chlorek magnezu.

Rejon zachodni jest pod opieką firmy Budmil ze Starego Kisielina. To między innymi al. Wojska Polskiego, Wyszyńskiego, os. Przyjaźni, os. Malarzy, Ochla, Zatonie i Kiełpin. Andrzej Kościelski, kierownik Akcji Zima powiedział nam, że firma wysłała na ulice 6 pługopiaskarek. – Daliśmy radę, wszystkie ulice były przejezdne – mówi. – Najwięcej pracy mieliśmy na Wojska Polskiego i Łużyckiej.

Pieczę nad rejonem północnym sprawuje firma ZPB Kaczmarek. To między innymi osiedle Zacisze, Trasa Północna i Zjednoczenia. –  Jechałem po 8.00 ulicami Trasą Północną i Zjednoczenia, obie były czarne – zapewnia Patryk Kowalski, kierownik zimowej akcji. – Nie odnotowaliśmy problemów. Na ulice wysłaliśmy 5 pługosolanek.

Brak opisu.
fot. Piotr Jędzura ŁZ

Ponad 300 kilometrów

Łącznie do zimowego utrzymania dróg wyznaczono ponad 300 kilometrów jezdni i prawie 250 tysięcy metrów kwadratowych i miejsc parkingowych. Wszystkie firmy muszą na bieżąco monitorować stan nawierzchni jezdni i analizować prognozę pogody. Kiedy przewidywany jest przymrozek, wysyłany jest sprzęt, aby przygotować nawierzchnię na mróz. Rozlewana jest solanka. A jeśli zacznie padać śnieg, to firmy są zobowiązane przystąpić do odśnieżania lub posypywania solą.

Jeżeli ktoś zauważy nieodśnieżone fragmenty chodnika czy jezdni, może to zgłosić dyspozytorom przypisanym do konkretnego rejonu. Na stronie urzędu miasta znajdziemy zakładkę poświęconą bieżącemu utrzymaniu dróg z telefonami do poszczególnych dyspozytorów i załączoną mapką, na której znajdziemy ulicę, co do której planujemy zgłosić jakąś nieprawidłowość:

www.zielona-gora.pl/PL/1461/7918/Zielona_Gora_przygotowana_do_zimy/

Brak opisu.
fot. Piotr Jędzura ŁZ

W godzinach pracy urzędu działa też telefon do pracownika, który w Departamencie Zarządzania Drogami zajmuje się przyjmowaniem takich zgłoszeń.

Oprócz sprzętu do odśnieżania, piaskarek i solarek miasto dysponuje dwiema stacjami pogodowymi na Trasie Północnej.

Za odśnieżanie odpowiedzialne są firmy

Rejon I Północny – ZPB Kaczmarek Budownictwo z siedzibą w Zielonej Górze, ul. Foluszowa 108a, kierownik akcji zimowej – 697 769 484, dyspozytor, tel. 68 329 04 39, 785 555 039

Rejon II Zachodni – Budmil, Stary Kisielin, kierownik akcji zimowej, tel. 512 379 080, dyspozytor 68 329 92 93

Rejon III Wschodni – Zakład Gospodarki Komunalnej, kierownik akcji zimowej, tel. 539 535 708, dyspozytor, tel. 68 322 91 33

fot. Piotr Jędzura ŁZ:

(rk)-WZG