Dzisiaj (29.05) w Parku Piastowskim odbył się pierwszy, pokazowy trening w największym parku do street workout w Lubuskiem. Wszyscy chętni mogli poćwiczyć samodzielnie.

Street workout (z angielskiego uliczny trening) to ćwiczenia o charakterze siłowym z użyciem elementów zabudowy miejskiej, np. murków, barierek, trzepaków, ławek, latarni. To pompki, wykroki, podciąganie się na drążkach, stanie na rękach, wywijanie wokół rurki. W Zielonej Górze do tej pory można było wyszumieć się jedynie przy ul. Rzeźniczaka, ale młodzież, bo to ona głównie trenuje, narzekała na spory tłok.

fot. Street Army
fot. Street Army

Trening zorganizowała Street Army, fundacja która już od 2012 r. zajmuje się promocją sportu i zdrowego trybu życia. Instruktorkami gościnnie były panie Kinga Popek i Aneta Fiebig. Pokaz swoich umiejętności zaprezentowała grupa ArcyWorkout.

Wielopokoleniowy park do ćwiczeń ulicznych street-workout miał być gotowy w zeszłym roku. Wykonawca okazał się niesolidny i miasto nałożyło na niego karę. Nowo wybrana w przetargu firma Weran z Wrocławia błyskawicznie uporała się z zadaniem. Projekt kosztował 259 tys. 530, czyli aż o 140 tys. zł mniej niż pierwotnie zakładano.

fot. Street Army
fot. Street Army

Na pierwszych ćwiczeniach zjawiło się ok. 50 osób. Zainteresowanych widzów, którzy podziwiali niemal cyrkowe akrobacje gimnastyków było znacznie więcej. Wstęp był darmowy. Każdy mógł spróbować swoich sił.

fot. Piotr Jędzura ŁZ
fot. Piotr Jędzura ŁZ

– Odzew na naszą akcję był bardzo duży – mówi Bernard Barski, założyciel i lider zielonogórskiej grupy Street Army. – Pogoda dopisała, a ludzie dopytywali kiedy zorganizujemy kolejne pokazy. Zaczęliśmy od rozgrzewki, potem był nasz “popis” i ćwiczenia.

fot. Street Army
fot. Street Army

Inicjator powstania obiektu, radny Paweł Wysocki (Zielona Razem) jest zadowolony z “premiery” parku do ćwiczeń. – 50 uczestników to optymalna liczba, żeby zapewnić wszystkim bezpieczeństwo – przekonuje. – Przekrój wieku był bardzo duży, od młodzieży po 30 i 40-latków, a nawet przyszedł pewien dziarski senior. Przeważali panowie, miejmy nadzieję, że te proporcje zmienią się i płeć piękna będzie liczniej reprezentowana. To był niesamowity pokaz, chłopaki wywijali się na drążkach, tak jakby nie obowiązywały ich wcale prawa grawitacji.

fot. Street Army
fot. Street Army

Park do street workout otworzy się na przełomie czerwca i lipca. W planach jest pokaz specjalnie dla seniorów. Na koniec P. Wysocki zdradził jeszcze jeden pomysł. – Chcemy, w lipcu, sierpniu i we wrześniu zorganizować darmowe ćwiczenia prowadzone przez instruktora – zaznacza.

fot. Piotr Jędzura ŁZ
fot. Piotr Jędzura ŁZ

(rk)-WZG