Dzisiaj (22.05) dotarł do Zielonej Góry pomnik księdza Kazimierza Michalskiego, autorstwa krakowskiego artysty Karola Badyny. Jego odsłonięcie zaplanowano 30 maja na terenie parafii św. Jadwigi Śląskiej w 60. Rocznicę Wydarzeń Zielonogórskich. Zobacz zdjęcia z montażu pomnika!

fot. Piotr Jędzura ŁZ

Pomnik przejechał rano z Krakowa, waży ok. 300 kilogramów. Stoi na placu przy konkatedrze na działce przy ul. Ciesielskiej. Powstała już brukowana ścieżka, skierowana w stronę kościoła. Monument przykrywają obecnie żółto-biało-zielone barwy zielonogórskie. Wokół niego trzeba jeszcze położyć bruk.

– Jestem bardzo zadowolona z pracy profesora Karola Badyny, ale nie zaskoczona, bo to uznany artysta – mówiła na gorąco Wioleta Haręźlak, dyrektor Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych w magistracie, przewodnicząca komitetu organizacyjnego obchodów 60. rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich. – Po raz pierwszy zdarzyło się, że artysta czuwa nad swoim dziełem od początku do końca, od projektu po montaż. A przy tym to bardzo skromny człowiek.

fot. Piotr Jędzura ŁZ

W tym roku przypada 60. rocznica Wydarzeń Zielonogórskich. Ksiądz Kazimierz Michalski był proboszczem parafii św. Jadwigi, wraz z mieszkańcami Zielonej Góry stanął w obronie Domu Katolickiego, który komunistyczne władze chciały przejąć. Wybuchły wtedy walki uliczne.

Ksiądz będzie czuwał nad kościołem

Na postawienie monumentu zgodziła się rada miasta. Budowę współfinansuje poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Projekt pomnika wybrała komisja konkursowa.

– To będzie pierwsza taka instalacja, jeśli chodzi o przestrzeń publiczną, gdzie pomnik nie będzie miał żadnego cokołu – powiedziała na antenie „Radia Index” W. Haręźlak. –  Ksiądz Michalski zmierza do kościoła, spieszy się jak zwykle. Będzie też czuwał nad swoim kościołem, czyli nad konkatedrą. Zatem każdy, kto będzie przechodził skwerem przy konkatedrze, będzie mógł albo zrównać krok z księdzem Michalskim, albo też go dogonić. Mamy pomnik, który jest bardzo blisko ludzi, który jest pokryty przepiękną patyną – podkreśla.

fot. Piotr Jędzura ŁZ

Autorem pomnika księdza jest prof. Karol Badyna. W dorobku posiada liczne realizacje pomnikowe w kraju, i za granicą. Jest autorem projektów wielu współczesnych kościołów i kaplic. Urodził się w 1960 r. w Stąporkowie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1988 r. na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w pracowni prof. Mariana Koniecznego . Od 1988 r. jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym krakowskiej ASP.

Obchody okrągłej rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich odbędą się 30 maja, wezmą w nich udział władze województwa lubuskiego, miasta i radni. W trakcie mszy świętej w kościele będzie mogło przebywać jednocześnie 90 osób. A to oznacza, że uroczystość zostanie zamknięta dla mieszkańców. Urząd miasta planuje jednak transmisję z tego wydarzenia, radiową i telewizyjną.

Odsłonięcie pomnika to część uroczystości upamiętniających wydarzenia sprzed 60 lat.

– Chcemy zorganizować kameralne uroczystości – odsłonić uroczyście ten pomnik, również go poświęcić. – dodała w „Radiu Index” Wioleta Hareźlak. – Chcemy także złożyć hołd księdzu Michalskiemu przy pomniku przy filharmonii oraz przy konkatedrze – tam, gdzie jest jego grób.

 

rk - WZG