Dzisiaj (5.02) na cmentarzu w Starym Kisielinie pożegnaliśmy Zenona Rabędę, przewodniczącego zarządu Dzielnicy Nowe Miasto, zaangażowanego społecznika i strażnika ochotnika, zapalonego wędkarza. – Zapamiętam go jako człowieka wiecznie uśmiechniętego, pełnego radości życia. Nie szukał wojny, a tego co łączy. Będzie nam go brakowało – tak wspomina Z. Rabędę prezydent Janusz Kubicki.

Brak opisu.

Na piątkowej sesji Sejmiku Województwa Lubuskiego Zenon Rabęda otrzymał pośmiertnie Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Lubuskiego.

Z. Rabęda przez wiele lat aktywnie działał w radzie sołeckiej, Ochotniczej Straży Pożarnej Stary Kisielin, kole wędkarskim „Rekin”. Dał się poznać jako społecznik o wielkim sercu, który świecił przykładem. Konsekwentnie dążył do celu, przyczynił się do realizacji wielu inwestycji i inicjatyw społecznych w sołectwie Stary Kisielin, gminie Zielona Góra i Dzielnicy Nowe Miasto.

Brak opisu.

Druh Zenon Rabęda odszedł w wieku 76 lat na wieczną służbę – napisali w ostatnim pożegnaniu na Facebooku koledzy Z. Rabędy. – Zenon wstąpił w szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej w 1988 r.  Podczas służby w Naszej jednostce pełnił funkcję członka zarządu, był  członkiem komisji rewizyjnej, pełnił funkcję prezesa. Był też członkiem Zarządu Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych gminy Zielona Góra. Za swoją służbę i zaangażowanie otrzymał w 1999 r. Brązowy Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa, w 2003 r srebrny medal, a 2007 r. złoty Medal Za Zasługi dla  Pożarnictwa. W 2017r  dostał odznakę 30 lat wysługi. W roku 2020 został odznaczony Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza. Druh Zenon brał aktywny udział w życiu Naszej jednostki. Był organizatorem wielu imprez organizowanych przez Naszą jednostkę. Był osobą, na którą zawsze można było liczyć. Zawsze gotowy pomóc. Działał także na rzecz naszej miejscowości. Bedzie nam Ciebie brakowało Druhu. Drogi kolego! Pamięć  o Tobie pozostanie nie tylko na kartach historii Naszej jednostki, ale przede wszystkim w naszych sercach. Odszedłeś na wieczną służbę. Cześć Twojej pamięci. Spoczywaj w spokoju.

Brak opisu.

W latach 1998-2002 i 2002-2006 był przewodniczącym Rady Gminy Zielona Góra, a od 2015 r. Przewodniczącym Rady Dzielnicy Nowe Miasto.

Za swoją wszechstronną działalność został wyróżniony licznymi odznaczeniami. Najważniejsze z nich to: Brązowy, Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi; Brązowy Medal „Za Zasługi Dla Obronności Kraju”; Nagroda Prezydenta Miasta Zielona Góra Jako Wyraz Uznania Za Osiągnięcia Mające Znaczenie Dla Rozwoju Miasta Zielona Góra; Złoty Medal Za Zasługi Dla Pożarnictwa; Odznaka Strażak Wzorowy; Srebrna i Złota Odznaka PZW Za Zasługi W Rozwoju Wędkarstwa Polskiego.

Rabędę wspomina prezydent Janusz Kubicki – Był druhem w mojej macierzystej jednostce OSP w Starym Kisielinie – mówi. – Zapamiętam go jako człowieka wiecznie uśmiechniętego, pełnego radości życia. Nie szukał wojny, a tego co łączy. Będzie nam go brakowało. Nigdy nikomu nie odmówił rozmowy, pokazywał co go bolało, ale zawsze szukał rozwiązań problemów.

(rk)-WZG