Jak winobranie to i wino! Znamy już nazwę oficjalnych trunków tegorocznego święta Zielonej Góry. W zielonogórskiej Palmiarni zebrała się komisja, która dokonała wyboru spośród 52 win. Wybór nie był łatwy, zwycięzców jest dwóch w kategorii wino białe oraz czerwone.

Wybór oficjalnego wina winobraniowego odbywa się profesjonalnie zgodnie z międzynarodowymi standardami oceniania podczas konkursów. Od kilku lat zbiera się kilka osób, które po degustacji i dyskusji dokonują wyboru. Komisja składa się m.in. z osób handlujących winami, sommelierów, ludzi kultury i sztuki, pasjonatów winiarstwa. Cieszymy się, że do wyboru mamy coraz więcej win i z roku na rok poziom jest coraz wyższy – podkreśla Marcin Moszkowicz prezes Zielonogórskiego Stowarzyszenia Winiarskiego.

Rekomendowane wino to gwarancja jakości dla mieszkańców Zielonej Góry i odwiedzających nas turystów.

– Docelowo w wyborze oficjalnego wina chodzi nam o to, by stworzyć znak jakości. My możemy wino polecać, a czy komuś ono posmakuje to już kwestia gustu, a jak wiadomo o gustach się nie dyskutuje – dodaje prezes Zielonogórskiego Stowarzyszenia Winiarskiego.

W kategorii białych win zwyciężył – Muscaris 2019 z Winnicy Żelazny.

Winnica Żelazny to rodzinna winnica z rejonu zielonogórskiego, w której winiarstwem interesuje się już trzecie pokolenie. Malownicze wzgórza między Łazem a Zaborem, posiadają jeden z najlepszych w Polsce klimatów przyjazny dojrzewaniu owoców winorośli. Dbałość w procesie produkcji sprawia, że wina cechują się wysoką jakością, głębokim aromatem i smakiem.

W kategorii czerwonych win zwycięzca to Sadyba Regent  2019 z Winnicy Łukasz.

Winnica Łukasz położona jest w malowniczej miejscowości Wityń i należy do zespołu folwarczno-parkowego. Otoczona pięknymi lasami i polami miejscowość znajduje się w powiecie świebodzińskim, nieopodal jeziora Lubinieckiego. Założona została w 2009 r. przez rodzinę Pietrasik, aby kultywować tradycje winiarskie, znane na tym terenie od XIV wieku. Wszystko zaczęło się tam od wielkiej pasji do wina i uprawy.

(dg)-WZG