Kamienica przy ul. Pieniężnego 27 od wielu lat straszyła wyglądem. Wszystko wskazywało na to, że budynek zniknie z miejskiego krajobrazu, tymczasem rozpoczęła się jego renowacja.

Stali bywalcy deptaka przywykli już do tablicy ostrzegającej przed zawaleniem kamienicy. Przed powstaniem Placu Teatralnego odrapane tynki nie rzucały się jednak aż tak bardzo w oczy. W dodatku tuż obok, Muzeum Ziemi Lubuskiej zmieniło swoje oblicze na nowocześniejsze (dobudowano szklane skrzydło). Budynek zlokalizowany między muzeum a placem w tej sytuacji prezentował się mówiąc delikatnie nie zbyt okazale. Na szczęście, obecnie przechodzi kompleksowy remont, wewnątrz powstaną mieszkania na sprzedaż. Roboty nie obejmują przybudówki przy Placu Teatralnym.

– Dla tych budynków plan miejscowy przewiduje możliwość przebudowy, adaptacji, myślę, że również wykonania miejsc postojowych w obrębie tej nieruchomości – powiedziała w Radiu „Index” Izabela Ciesielska, miejska konserwator zabytków. – Przypuszczam, że po zakończeniu remontu budynku inwestor pomyśli też o zagospodarowaniu i remoncie pozostałej części. To jest zabudowa kształtująca narożniki ulic. Ten budynek odznacza się na tyle charakterystyczną bryłą, że jest ona dosyć duża i bogato zdobiona architektonicznie. I dlatego wpisuje się w krajobraz miasta. Szkoda by było, żeby taki obiekt z tego krajobrazu zniknął – podkreśla.

Warto dodać, że obiekt znajduje się w ewidencji miejskich zabytków. Nie podlega ścisłej ochronie konserwatorskiej. Pomimo tego, nie można w nim zmienić zbyt wiele. Trzeba zachować zarówno elewację, jak i obecny, nietypowy kształt budynku.

(rk)-WZG