Dom Samotnej Matki będzie miał nową siedzibę. Miasto wyłoniło wykonawcę, który zajmie się adaptacją budynku przy al. Wojska Polskiego 116. Z ulicy Piaskowej przeniosą się do niego podopieczni placówki.

Inwestycja zostanie podzielona na dwa etapy. – W pierwszym do 11 grudnia będzie utworzony Dom dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży – informuje Monika Krajewska, zastępca dyrektora Departamentu Inwestycji Miejskich w magistracie. – Tę inwestycję musimy zrealizować do końca roku, bo otrzymaliśmy na nią dotację z budżetu państwa na kwotę 872 tys. 665 zł. W drugim etapie do maja 2021 r. powstanie Ośrodek Interwencji Kryzysowej.

Obecna siedziba Domu przy ul. Piaskowej wymagałaby kompleksowego remontu, w nowej kobiety będą miały znacznie lepsze warunki.

Do przetargu na roboty budowlane stanęły trzy firmy. Najkorzystniejszą ofertę złożył Zakład Remontowo-Budowlany Maciej Jakuboszczak, który swoje usługi wycenił na kwotę 1 mln 773 tys. zł. Umowa z firmą zostanie podpisana 28 października. Wykonawca w budynku przy al. Wojska Polskiego między innymi przebuduje łazienki i klatkę schodową.

– Bardzo się cieszę, że zaczynamy ten remont. Tym bardziej, że pozyskaliśmy na niego dotację  – mówi Wioleta Haręźlak, dyrektor Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych w urzędzie miasta. – To pierwszy krok w kierunku poprawy sytuacji kobiet potrzebujących wsparcia. Niezbędny jest też Ośrodek Interwencji Kryzysowej, w którym np. pomożemy paniom doświadczającym przemocy domowej – podkreśla. – Po tych zmianach kobiety w życiowym kryzysie uzyskają kompleksową pomoc zgodnie z najnowszymi standardami na miarę dwudziestu pierwszego wieku.

(rk)-WZG