Zielonogórscy policjanci proszą kierujących o ostrożność na drogach, dostosowanie prędkości do panujących warunków, a także rozsądną i rozważna jazdę. Zachowajmy szczególną uwagę na skrzyżowaniach oraz w rejonach przejść dla pieszych. Pamiętajmy, że pośpiech prowadzi do nieostrożności i brawury, a to z kolei może doprowadzić do niebezpiecznych czy nawet tragicznych zdarzeń na drogach.

Piękna, słoneczna pogoda i sprzyjające warunki atmosferyczne powodują, że kierujący czują się pewniej, jeżdżą szybciej i niestety czasami tracą czujność. Sucha nawierzchnia, pozornie dobra widoczność i sprzyjająca pogoda sprawiają, że kierujący wciskają mocnej pedał gazu. Niestety te na pozór dobre warunki drogowe mogą być także przyczyną niebezpiecznych zdarzeń, gdyż ostre, oślepiające słońce może utrudniać utrudnić kierującym widoczność oraz powodować dekoncentrację. Częstą przyczyną zdarzeń drogowych jest także nieuwaga i pośpiech.

W niedzielę /5.07/ przed godz. 14, na Trasie Północnej doszło do tragicznego w skutkach wypadku. 25-letni mężczyzna jadący motocyklem, zjeżdżając w kierunku Sulechowa uderzył w barierki energochłonne. Niestety mimo podjętej bardzo szybko akcji ratunkowej i reanimacji, młodego mężczyzny nie udało się uratować. Policjanci wyjaśniają wszystkie okoliczności tego tragicznego zdarzenia. Droga w tym miejscu była zablokowana przez kilka godzin.

fot. KMP Zielona Góra

Natomiast ok. godz. 19, w miejscowości Koźla doszło do kolejnego wypadku z udziałem kierujących jednośladami. Kierujący rowerem 13-latek zderzył się z kierującym motocyklem 25-latkiem. Nastolatek został zabrany na badania do szpitala, a policjanci zajęli się wyjaśnianiem okoliczności wypadku.

Podczas weekendu policjanci odnotowali także 22 kolizje drogowe i zatrzymali 4 nietrzeźwych kierujących. Niechlubny rekordzista kierujący volvo, zatrzymany w Sulechowie przez mundurowych z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji wydmuchał ponad 2 promile. Ponadto sulechowscy policjanci zatrzymali także nietrzeźwego kierującego motorowerem, który jak się okazało, miał zakaz prowadzenia pojazdów.

W związku z tym, że mimo sprzyjających warunków atmosferycznych zielonogórscy policjanci są codziennie wzywani do kilku, a czasami nawet kilkunastu kolizji, bardzo prosimy wszystkich kierujących o ostrożną jazdę i dostosowanie prędkości do panujących warunków oraz natężenia ruchu. Zwróćmy uwagę także na oślepiające słońce, które może utrudniać widoczność i koncentrację. Szczególną ostrożność zachowajmy w rejonach skrzyżowań i przejść dla pieszych, a jeśli z jakiegoś względu mamy utrudnioną widoczność, zdejmijmy nogę z gazu. Pamiętajmy również o tym aby szczególnie w godzinach szczytu, dostosować prędkość do natężenia ruchu na drodze. Nie starajmy się za wszelką cenę wyprzedzać kolejnych aut, bo w ten sposób możemy zaoszczędzić zaledwie kilka sekund, a poprzez gwałtowne manewry stwarzamy niebezpieczeństwo nie tylko dla siebie, ale także  innych.

materiały: KMP Zielona Góra