Tańsze śmieci, zabezpieczenie potrzeb energetycznych i brak nieprzyjemnego zapachu – co daje takie korzyści? Spalarnia, o której mowa była w Rozmowie na 96 FM. Przemyśleniami na temat bardzo kosztownej inwestycji dzielił się Krzysztof Sikora, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej.

Śmieci odmienianie są ostatnio przez wszystkie przypadki. Ma to związek ze wzrostem cen za ich wywóz, o którym mówi się nie tylko w Zielonej Górze, ale i w całym kraju. Rozwiązaniem i to nie tylko dla miasta, ale południowej części regionu mogłaby być spalarnia. Inwestycja, która rozwiązałaby wiele problemów. Śmieci z roku na rok jest coraz więcej ich przetworzenie jest coraz droższe.

“Rosnąca płaca minimalna, koszty pracy, zwiększone koszty odbioru, koszty przetwarzania. Słowem, zmierzamy do tego, żeby się zastanowić i porozmawiać w branży firm z południowej części województwa, żeby szukać pomysłu i lokalizacji na regionalną spalarnię. Znaleźć sposób, co zrobić z przetworzoną energią po spaleniu. Myślę, że w przeciągu 5-10 lat, nie unikniemy tego tematu”Krzysztof Sikora, prezes ZGK.

Prezes ZGK wizytował ostatnio spalarnię w Szczecinie, która rozwiązuje problem śmieci nie tylko w tym mieście, ale także w gminach sąsiednich.

“Byliśmy tam z wiceprezydentem Lesickim, oglądaliśmy spalarnię za 800 mln zł. Można powiedzieć, że oczy nam wyszły… Wygląda to bardzo nowocześnie. Mieszkańcy płacą taniej za śmieci. Dzięki spalarni mają też wyprodukowane ciepło i prąd, które zabezpieczają ich potrzeby energetyczne i cieplne. Kolokwialnie powiem jeszcze, że nie śmierdzi. Nie śmierdzi w żaden większy sposób niż to, co generuje składowisko odpadów w Raculi”Krzysztof Sikora, prezes ZGK.

MK – Radio Index