To już naprawdę ostatni dzwonek, aby zadbać o zimowe bezpieczeństwo na drodze i wymienić opony z letnich na zimowe!

Wymiana opon w Polsce to nie obowiązek. Dlaczego warto to zrobić? Oczywiście, dla własnego bezpieczeństwa nie powinniśmy żałować pieniędzy na zmianę opon letnich, na takie, które zapewnią nam lepszą przyczepność podczas jazdy w warunkach zimowych. Nie zawsze muszą to być opony zimowe.

Kiedy wymienić opony na zimowe?

W nocy w Zielonej Górze temperatura spadła o kilka kresek poniżej zera. Za oknem mamy pierwszy śnieg. Uderzenie zimy sprawiło, że na drogach zrobiło się ślisko. Dla niektórych kierowców to odpowiedni moment, aby zadzwonić do wulkanizatora. W jednym z większych zielonogórskich serwisów wymiany opon dowiedzieliśmy się jednak, że obecnie kolejek nie ma, bo po pomoc zgłaszają się jedynie spóźnialscy.

– Październik i pierwsza połowa listopada to najlepszy okres na to, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo zimą – usłyszeliśmy od doświadczonego wulkanizatora.

Producenci opon nie podają co prawda konkretnej daty, kiedy trzeba dokonać wymiany ogumienia. Wiadomo, wszystko zależy od pogody. Przyjmuje się, że odpowiednim momentem na wizytę u wulkanizatora jest okres, w którym maksymalna temperatura powietrza w ciągu dnia sięga 7 stopni Celsjusza. To są warunki, w których zachodzi bardzo duże prawdopodobieństwo opadów śniegu i przymrozków.

Nie zawsze zimowe opony są niezbędne. Wielu kierowców korzysta z opon całorocznych. Zwłaszcza w miastach, gdzie regularnie odśnieżane ulice są czarne. Wtedy rzeczywiście wystarczy zmienić oponę letnią na całoroczną. Eksperci jednak dodają, że tzw. opona letnia ma lepsze właściwości jezdne niż całoroczna, a opona zimowa jest zdecydowanie bardziej niezawodna zimą niż całoroczna. I jeszcze jedna ważna uwaga. Nie miejmy złudzeń – opony całoroczne nie nadają się do eksploatacji w ekstremalnych warunkach zimowych. Droga hamowania na takich oponach jest dłuższa, co stwarza ryzyko wypadku. Przy ciepłej i suchej pogodzie nie są tak efektywne jak opony letnie.

fot. Piotr Jędzura ŁZ

Na co zwrócić uwagę podczas wymiany opon?

Przy zmianie ogumienia wykonajmy ewentualną korektę stanu kół. Na rynku nie brakuje warsztatów oponiarskich, korzystających z nowoczesnego sprzętu. Jak radzą fachowcy, istotne przy zmianie opon jest nie tylko wyważenie koła, ale również zoptymalizowanie opony względem felgi.

fot. Piotr Jędzura ŁZ

Ile to kosztuje?

Cena za wyważenie felg aluminiowych wraz z wymianą opon jest uzależniona od ich rozmiaru. Dla przykładu, koszt wyważenia kół i przełożenia opon aluminiowych o rozmiarze do 16 cali to wydatek rzędu od 70 do 100 zł. Taka sama usługa (przełożenie opon i wyważanie) w przypadku alufelg 19 cali to już wydatek rzędu od 100 do 150 zł. W niektórych warsztatach ceny są jeszcze wyższe. Koszt wyważenia kół oraz wymiany (w przypadku felg stalowych do 16 cali) wynosi ok. 65 do 100 zł za komplet. Cena wymiany opon z wyważeniem (stalówki 19 cali) kosztuje od 80 do 120 zł. Podobne różnice cenowe zauważymy w przypadku takich usług jak klejenie opon czy łatanie opony.

fot. Piotr Jędzura ŁZ
(rk)-WZG