W Polsce trwają szczepienia na koronawirusa, które dają nadzieję na powrót do normalności. Z pomocą specjalnego kalkulatora kolejki szczepień, możemy sprawdzić kiedy będziemy mogli przyjąć szczepionkę.

Kalkulator kolejki szczepionkowej COVID-19 stworzyły Aleksandra Zając i Dominika Miszewska, doktorantka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Opiera się na kolejności opublikowanej w Narodowym Programie Szczepień. Narzędzie bierze pod uwagę nasz wiek, aktywność zawodową i stan zdrowia. Trzeba też wymienić ewentualne choroby przewlekłe lub podać informacje na temat tego, czy jest się w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego częstego kontaktu z placówkami medycznymi. Nie ukrywamy też jakie przyjmujemy leki immunosupresyjne (podawane przy niektórych nowotworach, chorobach autoimmunologicznych oraz po przeszczepach). I na tej podstawie wskazuje prawdopodobny termin, w którym otrzymamy szczepionkę.

Kalkulator szczepień znajdziemy na stronie:

https://www.omnicalculator.com/health/kolejka-szczepionkowa?fbclid=IwAR0Oy1jEm1FUNiEP9gcJ9-Ib3zK-qab9YoiSHF5TFqH9-YJQSvU-zei_Dv8

Przypomnijmy. Pierwszy etap szczepień obejmuje pensjonariuszy Domów Opieki Społecznej, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60 roku życia, służby mundurowe (żołnierze Wojska Polskiego, Wojsk Obrony Terytorialnej, funkcjonariusze policji, Straży Granicznej, straży gminnej i miejskiej, straży pożarnej, pracownicy TOPR i GOPR, którzy biorą udział w działaniach przeciwpandemicznych oraz odpowiadają za bezpieczeństwo narodowe), jak również nauczycieli.

Szczepienia są darmowe i dobrowolne.

(rk)-WZG