Kliniczny oddział położniczo-ginekologiczny Szpitala Uniwersyteckiego im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze, wznowił realizację programu badań prenatalnych.

Badania są możliwe dzięki umowie lecznicy z lubuskim oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia. – Zapraszamy do współpracy lekarzy oraz namawiamy pacjentki, aby rozmawiały ze swoimi ginekologami na temat badań prenatalnych – zachęca kierownik oddziału dr n. med. Agata Kuszerska.

Dlaczego to ważne? Ryzyko urodzenia dziecka z wadą wrodzoną rośnie wraz z wiekiem przyszłej mamy. Tymczasem późne ciąże stanowią już od 8 do 10 proc. wszystkich porodów. Trzeba się badać, bo większość wad genetycznych można wykryć już w pierwszym trymestrze ciąży. Wczesna diagnostyka prenatalna ma w tym przypadku niebagatelne znaczenie.

Jak zapewnia doktor A. Kuszerska szpital ma odpowiedni sprzęt, wiedzę i przede wszystkim wyszkoloną kadrę, aby realizować Program Badań Prenatalnych. – Cieszę się, że rozszerzamy naszą działalność. Zależy nam na tym, aby przyszłe mamy mogły u nas uzyskać kompleksową opiekę – podkreśla.

Program jest skierowany do kobiet powyżej 35 roku życia (badanie przysługuje kobiecie w danym roku kalendarzowym, w którym kończy 35 lat).

 Dla kogo jest program?

Ponadto trzeba spełnić następujące warunki:

* w poprzedniej ciąży wystąpiły aberracje chromosomowe u płodu lub dziecka;

* lekarz stwierdził wystąpienie strukturalnych aberracji chromosomowych u ciężarnej lub u ojca dziecka;

* w czasie ciąży wynik badania USG lub badań biochemicznych był nieprawidłowy – wskazuje na zwiększone ryzyko aberracji chromosomowej lub wady płodu.

Program Badań Prenatalnych może objąć każdą pacjentkę skierowaną do szpitalnej poradni w odpowiednich ramach czasowych: między 11-14 tygodniem ciąży oraz 18-23 tygodniem. Nikt nie odejdzie bez konsultacji lekarza specjalisty.

W Poradni Patologii Ciąży skonsultowana będzie każda pacjentka, u której płodu podejrzewane są nieprawidłowości bez względu na ramy czasowe wyznaczone dla badań prenatalnych.

Program Badań Prenatalnych obejmuje dwie wizyty. Pierwsza jest zaplanowana między 11 a 14 tygodniem ciąży, w której m.in. oceniane są w ultrasonografii u płodu markery wskazujące na możliwość wystąpienia wady genetycznej oraz pobierana jest krew od pacjentki. Druga pomiędzy 18 a 23 tygodniem obejmuje ocenę anatomii płodu (również badanie usg).

Aby skorzystać z programu, trzeba zarejestrować się pod numerem telefonu 533 322 316 lub  537 258 926. Konieczne jest skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę – bez względu na to, czy ciąża jest prowadzona w poradni na NFZ czy w gabinecie prywatnym. Na skierowaniu potrzebna jest pieczątka nagłówkowa poradni lub gabinetu, pieczątka lekarza, jak również krótka informacja, dlaczego pacjentka jest kierowana.