We wtorek (17.11) w programie UWAGA! w TVN zobaczyliśmy wstrząsającą relację z 48-godzinnego dyżuru w karetce zielonogórskiego lekarza Roberta Górskiego – specjalisty medycyny ratunkowej.

Ekipa telewizji TVN gościła w Zielonej Górze ponad 2 tygodnie temu. – System ratownictwa medycznego pęka w szwach – alarmował wtedy R. Górski. Reportaż Uwagi! to materiał dla ludzi o mocnych nerwach. Wyłonił się z niego dramatyczny obraz ochrony zdrowia w Polsce. To przepełnione szpitale, do których nie ma gdzie wozić pacjentów. Ekipy pogotowia ratunkowego z poświęceniem ratujące życie godzinami muszą czekać z chorymi na podjazdach. A najgorsze jest to, że sytuacja z dnia na dzień się pogarsza.

– Pracownicy ochrony zdrowia na SOR-ach są teraz pod ogromną presją – przekonuje w materiale Robert Górski. – Nie mają, gdzie przekierowywać pacjentów. Wszystkie okoliczne szpitale są zatkane. To nie wynika z tego, że nie chce im się pracować albo jak twierdzą niektórzy politycy, są mało zaangażowani. Ci, którzy nie pouciekali, zostali i pracują na maksymalnych obrotach. Dziś rano dyżurują na SOR, a jutro przyjdą do karetek. Ratownicy medyczni zarabiają tak mało, że muszą łączyć etaty.

Doktor Mengele na rampie!

Zdaniem doktora R. Górskiego największy problem mają dyspozytorzy karetek. Przyjmują zgłoszenia od pacjentów i ich bliskich, a nie mają wolnych zespołów ratownictwa medycznego, aby wysłać pomoc. – Zaczynają więc priorytetyzować wezwania – ubolewa R. Górski. – Dyspozytorzy pierwsi staną w takiej sytuacji, że ktoś będzie mógł ich porównać do doktora Mengele na rampie. Będą selekcjonować, kto przeżyje, a kto umrze – dodaje lekarz.

  Robert Górski mówił, że osoby zajmujące się medycyną ratunkową to pasjonaci. Satysfakcja z uratowania życia daje motywację do dalszego działania. Pacjenci i ich rodziny są już zmęczeni pandemią. Frustrację i niezadowolenie z utrudnionego dostępu do systemu ochrony zdrowia próbują wyładować na załogach ambulansów. Wszystko idzie na żywioł. Zachorowań jest coraz więcej, a sytuacja nie stabilizuje się.

ZOBACZ MATERIAŁ VIDEO:

(rk)-WZG