W dwóch zielonogórskich parkach pojawiły się nietypowe, bo w kształcie liści tablice informacyjne, z których dowiadujemy się dlaczego nie powinniśmy grabić liści do tak zwanej „gołej” ziemi.

Jak dowiadujemy się z informacji Zakładu Gospodarki Komunalnej takie tablice informują o ważnej roli liście pozostawionych na ziemi. Zwiększają one przede wszystkim bioróżnorodność, tworzą ściółkę oraz warstwę próchnicy, w których toczy się bogate życie biologiczne.

Leżące liście są spiżarnią strzyżyków, grzywaczy, drozdów, rudzików i wszystkich ptaków żerujących na ziemi, pomagają w zatrzymaniu wody, zapewniają zmniejszenie parowania gleby, chronią przed przemarzaniem systemy korzeniowe roślin. Poza tym odpowiednio przygotowane i pozostawione w określonych miejscach, zwiększają atrakcyjność ekosystemu parkowego, a w kopcach utworzonych z liści schronienie na zimę znajdują zwierzęta, m. in, jeże. Dlatego Zakład Gospodarki Komunalnej w Zielonej Górze odsłania główne alejki parkowe i zostawia liście pod krzewami, rabatami i w miejscach gdzie mogą zimować zwierzęta.

Tablice znajdują się w Parku Tysiąclecia i w Parku Piastowskim.

Obraz może zawierać: drzewo, na zewnątrz i przyroda, tekst „Pomagają zatrzymaniu wody, zapewniają zmniejszenie parowania gleby, chronią systemy korzeniowe roślin Są spiżarnią strzyżyków, Wkopcach grzywaczy, drozdów, utworzonych rudzików wszystkichptaków ziemi opadłe liście: Pozostawione zliści chronienie azimę żerujących Zwiększają zwierzęta, adja jeże Odpowiednio bioróżnorodnosc przygotowane ipozostawione miejscach, Tworzą ściółkę róchnicy, ekosystemu parkowego bogate życie biologiczne”
fot. ZGK
dg - wzg