Dzisiaj (17.02) poznaliśmy wyniki konkursu architektoniczno-urbanistycznego na projekt sali koncertowo-konferencyjnej, która powstanie na Wzgórzach Piastowskich. Zobacz wizualizacje nowego obiektu!

Na konkurs wpłynęło sześć prac. Komisja wybrała projekt pracowni architektonicznej z Wrocławia.

wizualizacje nadesłane na konkurs

– Projektanci cudownie wkomponowali się w krajobraz, zharmonizowali z tym łagodnie wznoszącym się wzgórzem. Mało tego, część dachów udało im się – co nie jest proste przy tak jednocześnie technologicznym obiekcie – pokryć zielenią. Obiekt po prostu łagodnie wpisał się w to wzgórze. To jego najsilniejsza domena – ocenia Marian Fikus, przewodniczący jury konkursu, Stowarzyszenie Architektów Polskich.

Agata Miedzińska, dyrektor Zielonogórskiego Ośrodka Kultury cieszy się, że z powodzeniem udało się rozstrzygnąć konkurs. – Bardzo podobały mi się te projekty, wszystkie były interesujące, z innej bajki, wyróżniały się. Czeka nas teraz bardzo dużo pracy, wspólnie z wyłonionym wykonawcą postaramy się tak zmienić zwycięską koncepcję, żeby zadowolić naszą publiczność.

wizualizacje nadesłane na konkurs

Zdaniem A. Miedzińskiej największą zaletą projektu jest oszczędność w formie. – Nie jest krzykliwy, a stonowany – uważa. – Nie dominuje nad otoczeniem, nie tłamsi zieleni, a dobrze wkomponowuje się w istniejącą przestrzeń.

Według projektu nowa sala ma pomieścić 1800 osób.

– Projekt będzie miał kosztorys, który nie przekroczy 28 milionów złotych netto – wyjaśnia wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk. – To jest warunek. Prace projektowe potrwają z pewnością około roku, a więc skończą się około połowy przyszłego roku. Wyłonienie wykonawcy – do końca 2021 r., realizacja – z pewnością w ciągu 8, 10 miesięcy. Także można mówić, że koniec budowy to 2022 rok, ostatecznie 2023 – nakreśla scenariusz.

wizualizacje nadesłane na konkurs
wizualizacje nadesłane na konkurs