Po pięciotygodniowej przerwie, wymuszonej epidemicznymi ograniczeniami, Focus Mall wraca z pełną ofertą handlową, reżimem sanitarnym i nowymi miejscami parkingowymi. Ale to wciąż nie koniec inwestycji.

Mostostal Warszawa nie zasypia gruszek w popiele i choć z opóźnieniem, konsekwentnie buduje nową część zielonogórskiej galerii, nawet jeśli ona sama od roku prosperuje od zamknięcia do zamknięcia i pod presją reżimów sanitarnych. Po kolejnym znaczącym ograniczeniu działalności, który trwał od 28 grudnia do 31 stycznia, Focus Mall znów otworzył się „na maksa”, dodatkowo udostępniając zmotoryzowanym klientom 410 nowych miejsc parkingowych. Zostały wybudowane w ramach drugiego etapu rozbudowy centrum handlowego przy Wrocławskiej 17.

Przypomnijmy: prace przy modernizacji galerii trwają od kwietnia 2018 r. Inwestycja warta 200 mln zł zakłada zmiany w strukturze najemców, zwiększenie ogólnej powierzchni handlowej, gabarytów istniejących salonów oraz liczby miejsc parkingowych. Pierwszy etap remontu zakończony został w kwietniu 2019 r. W zaadoptowanych halach fabrycznych położonych na rogu ulic Sienkiewicza i Wrocławskiej powstał dwupoziomowy parking na ponad 350 miejsc postojowych. Drugi etap to głównie budowa wielopoziomowego budynku na miejscu dawnego parkingu „pod chmurką”, który ma pomieścić kolejne salony handlowe i parking na ponad tysiąc pojazdów. Termin zakończenia całej inwestycji pierwotnie zapowiadano na I kwartał 2020 r., potem na IV kwartał 2020 r. Pomiędzy wybuchła pandemia koronawirusa, która rujnuje wiele biznesów, ale w przypadku NEPI Rockcastle, właściciela galerii, tylko burzy kalendarz prac.

Dziś, zamiast zakończenia prac, Focus Mall udostępnia klientom dwie nowe strefy parkingowe. 220 nowych miejsc postojowych znajduje się na poziomie +2 nowo wybudowanej części galerii (wjazd do budynku od ul. Wrocławskiej lub od ul. Sienkiewicza), natomiast pozostałe (190) zlokalizowane są w zewnętrznej strefie postojowej, która sąsiaduje z nowym budynkiem.

– Aby dotrzeć do sklepów z parkingu +2, należy skorzystać z klatki komunikacyjnej zlokalizowanej w jego centralnym punkcie. Po zjechaniu windą lub ruchomymi schodami na poziom +1 i przejściu nowym pasażem, znajdziemy się w obecnie funkcjonującej części galerii, przy perfumerii Douglas. Natomiast z parkingu zewnętrznego do galerii prowadzą obrotowe drzwi, znajdujące się po zachodniej stronie nowego budynku, nieopodal komina – w imieniu NEPI Rockcastle instruuje Aleksandra Bażyńska.

Opłaty i zasady korzystania z nowych parkingów są takie same, jak w strefie postojowej funkcjonującej od blisko dwóch lat w historycznych halach fabrycznych: dwie pierwsze godziny bezpłatne (kolejne wjazdy w ciągu doby sumują się), trzecia 2 zł, każda kolejna 3 zł. Tylko w strefie zewnętrznej postępujemy identycznie jak na miejskich parkingach: szacujemy godziny postoju, wpłacamy odpowiednią kwotę z pomocą parkometru, a bilet umieszczamy za szybą samochodu.

Przed Mostostalem wciąż zagospodarowanie dwóch kolejnych poziomów nowego budynku.

– Aktualnie parkingi Focus Mall pomieszczą około 850 samochodów, a planowane otwarcie dwóch dodatkowych poziomów w nowej części galerii zwiększy tę pulę o około 500 miejsc. Nastąpi to w połowie bieżącego roku – informuje Aleksandra Szrajer-Kolanko, dyrektor centrum i zapowiada: – Ze względu na ograniczenia działalności galerii handlowych spowodowane epidemią, termin otwarcia lokali w nowej części Focus Mall został odroczony na III kwartał 2021.

Ostatnią fazą przebudowy ma być rewitalizacja placu przed budynkiem galerii, na wzór skweru przed budynkiem dotychczasowego parkingu.

– Pojawią się tam niskie i średnie nasadzenia: trawy, krzewy, drzewa oraz ławki – mówi A. Bażyńska. – Plac w nowej odsłonie zostanie oddany do użytku w drugiej połowie 2021 r.

W cieniu trwającej pandemii to i tak dobra wiadomość.

(el) - łz