Smutna wiadomość, 1 lutego zmarła najwybitniejszy polski kolarz Ryszard Szurkowski. Po prostu Mistrz. Miał 75 lat. Zastanawiałem się ile razy finiszował w Zielonej Górze? Wyszło mi, że dwa razy. Mogę się jednak mylić, bo na sporcie znam się ledwo, ledwo – informuje Tomasz Czyżniewski.

Szurkowski czterokrotnie wygrał Wyścig Pokoju – w 1970, 1971, 1973 i 1975 r. Po raz pierwszy wystartował w nim w 1969 r. (XXII WP) Wtedy wygrał swój pierwszy etap w Łodzi. Przez pewien czas był liderem wyścigu. I w koszulce lidera wystartował w VIII etapie z Poznania do Zielonej Góry. To była niedziela 18 maja 1969 r. Około 20 tys. widzów wypełniło stadion przy ul. Sulechowskiej (takie liczby podawała „Gazeta Zielonogórska” – ciekawe jak się tam pomieścili?). Czołówkę tworzyło 12 kolarzy. Finisz na stadionie wygrał Dieter Gonschorek z NRD. R. Szurkowski był drugi.

– Końcówka etapu była bardzo ciężka. Na bieżni stadionu zielonogórskiego nie szarżowałem już, wolałem pilnować swojej drugiej lokaty i 30 sekund bonifikaty. Nie chciałem, by powtórzyła się historia z Poznania – mówił dziennikarzom polski kolarz, który w Poznaniu się wywrócił.

Szurkowski finiszował w Zielonej Górze w 1975 r. Wtedy triumfował w całym wyścigu, ale w Zielonej Górze wygrał Stanisław Szozda. Tym razem kolarze finiszowali na stadionie przy ul. Wrocławskiej.

#Sulechowska #WyścigPokoju #DawnaZielonaGóra
Fot. Bronisław Bugiel

facebook Tomasz Czyżniewski