Od 5 lat mieszkańcy Miasta oraz goście z poza Zielonej Góry mogą zagłębiać swoją wiedzę o naturze w Centrum Przyrodniczym oraz poznawać tajemnice kosmosu w Planetarium Wenus. Z bogatej i wciąż urozmaicanej oferty tych instytucji korzystają zarówno dzieci jak i dorośli. Warsztaty, spotkania, pokazy, wystawy, to tylko część zadań, z którymi na co dzień zmagają się specjaliści w CP i PW.

Przygotowaliśmy dla Was krótkie podsumowanie ich 5-letniej pracy…

Uroczyste otwarcie Centrum Nauki Keplera – Centrum Przyrodniczego miało miejsce 8 września 2015. Goście mieli okazję zwiedzić wystawę stanowisk interaktywnych, wystawę czasową „Via Regia” i wystawę obrazów autorstwa Anny Gapińskiej-Myszkiewicz, „Pejzaże znad Odry”. Kolejne lata działalności to szereg wydarzeń, w tym ponad 100 wystaw czasowych, zawsze z motywem przyrodniczym w tle. Ponadto realizowaliśmy tematyczne zajęcia dedykowane, warsztaty i cykliczne spotkania, takie jak: Akademia Młodego Biologa, Akademia Zwierzaka dla Szkolniaka, Duże Podróże za Pieniądze (Nie)duże. Akademia Młodych Projektantów, Spotkania Przyrodników. Na stałe do naszego kalendarium weszły duże imprezy: Dzień Dinozaura, Noc Biologów, SPiN Day, Dzień Ziemi, Insect Day i inne. Dużą atrakcją jest bogate insektarium, w którym można podziwiać kilkadziesiąt gatunków owadów z rzędu straszyków i modliszek. Przez okres 5. lat odwiedziło nas kilkaset tysięcy gości. Od 11 czerwca 2020 r. zwiedzający mogą zwiedzać dużą, stałą wystawę „ZOOM”, na którą składa się 87 stanowisk interaktywnych. Wystawa podzielona jest na cztery działy i pozwala poznać otaczający nas świat, wychodząc od detalu, jakim jest komórka, dochodząc do zjawisk odnoszących się do naszej planety

2020 to ważny rok dla Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus. 5 lat temu po raz pierwszy mieszkańcy Zielonej Góry mogli usiąść pod sztucznym niebem. Obraz wyświetlany na sferycznym ekranie o średnicy 10 m, generowany jest przez system planetaryjny Digital Sky 2. Od 2015 roku zielonogórskie planetarium odwiedziło już ponad 350 tys. gości, którzy wzięli udział w niezliczonej liczbie pokazów, różnego rodzaju prelekcjach, warsztatach oraz koncertach.

Repertuar planetarium to nie tylko pozycje popularyzujące astronomię. Z każdym rokiem przybywa także autorskich pokazów. Część z nich realizowana jest w technice Active Stereo 3D, dając niesamowite wrażenie „kosmosu na wyciągnięcie ręki”. Planetarium Wenus jako pierwsze w Polsce zrealizowało pełnometrażowy pokaz na żywo w 3D „Rok 2057”, było też pierwszym, które przygotowało seans z transkrypcją na język migowy.

Wydarzenia plenerowe, które organizowane są przez planetarium, cieszą się dużą popularnością. Coroczny Piknik Naukowy oraz przede wszystkim Noc Spadających Gwiazd gromadzą z roku na rok liczniejszą grupę miłośników nauki i astronomii. To właśnie Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus jako jedyne w kraju zostało wyróżnione zaproszeniem przez Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Brnie. Wspólnie z europejskimi instytucjami z Czech, Niemiec, Słowacji, Rumunii i Węgier, zielonogórskie planetarium realizuje międzynarodowy projekt w ramach programu Erasmus+. Efektem tych wspólnych prac będzie pokaz poświęcony technologiom kosmicznym obecnym w naszym codziennym życiu.

 

  1. Urodziny Centrum Nauki Keplera miały być w tym roku obchodzone wyjątkowo hucznie, przy okazji również 5. Pikniku Naukowego, organizowanego corocznie przez obie jednostki. Z wiadomych powodów Piknik w tym roku nie odbędzie się, co nie znaczy, że urodziny obejdą się bez echa.

18 lipca, w sobotę zapraszamy wszystkich serdecznie do rozpoczęcia wspólnego świętowania. W Centrum Przyrodniczym czeka na nas tego dnia promocyjna, symboliczna cena za bilet wstępu – 5 zł na 5. Urodziny, w godzinach od 10.00 – 18.00. O 12.00 natomiast, przy Zielonogórskim Ratuszu, otwarta zostanie wystawa plenerowa przedstawiająca działalność Centrum Nauki Keplera przez ostatnie 5 lat. Będzie można znaleźć tam informacje o historii miejsc, w których się znajdują, ale również zdjęcia z wydarzeń i plakaty.

Planetarium Wenus zaprasza natomiast z tej okazji na pokaz premierowy w 3D – „Błękitn”. Inspiracją do powstania seansu “Błękitna Kropka” była fotografia Ziemi wykonana przez sondę kosmiczną Voyager 1. 14 lutego 1990 roku sonda znajdowała się w rekordowej odległości od naszej planety – około 6,4 mld km, daleko poza orbitą Plutona. Wówczas wykonano historyczne zdjęcie, którego pomysłodawcą był astronom Carl Sagan. Na jednym z ujęć o dużej ziarnistości widać Ziemię jako właśnie Błękitną Kropkę.

W trakcie pokazu będziemy przemierzać bezkres kosmosu, kierując się ku najdalszym obszarom znanego nam Wszechświata, odkrywając miejsce naszej planety w otaczającej nas przestrzeni. Pokaz prowadzony jest na żywo.

Rezerwacji biletu można dokonać na stronie planetarium www.planetariumwenus.pl