III Liceum Ogólnokształcące w Zielonej Górze jako pierwsze w Lubuskiem wprowadziło dla uczniów elektroniczne legitymacje. – Idziemy z duchem czasów – przekonuje Zbigniew Kościk, dyrektor szkoły.

Kościk nie lubi się chwalić, ale ze śmiechem mówi, że tym razem musi. – Od lat szukamy nowinek technologicznych, w których często jesteśmy liderami – wyjaśnia. – Nauczyciele nie boją się np. mediów społecznościowych, część materiałów uczniowie dostają na Facebooku.

Ministerstwo cyfryzacji uruchomiło internetowy system mObywatel, można w nim między innymi wyrobić sobie np. elektroniczne prawo jazdy czy dowód rejestracyjny samochodu. Pomyślałem, że „trójka” też może skorzystać na takiej aplikacji.

Szkoła zarejestrowała się do systemu, i została pozytywnie zweryfikowana przez ministerstwo. Ma już pełne prawo wydawać elektroniczne legitymacje uczniom. Czy to oznacza, że dokument będzie znajdował się na smartfonie? Niezupełnie. Każdy licealista, który już nie chce męczyć się z papierową legitymacją, w pierwszej kolejności musi założyć profil w systemie, następnie dostarczyć na nośniku elektronicznym swoje zdjęcie przystosowane do umieszczenia w elektronicznej bazie ministerialnej. Jego wielkość jest ściśle określona. Szkoła sama doda do listy ucznia, dołączy zdjęcie i gotowe.

Każdy uczeń otrzyma też wygenerowane dwa hasła zabezpieczające i po zalogowaniu do systemu może pobrać dokument on-line. – Legitymacja jest bezpieczna – zapewnia dyrektor Z. Kościk.