Uniwersytet Zielonogórski rozpoczyna remont akademików w Campusie A. Uczelnia otrzymała dofinansowanie ze środków budżetowych państwa na przebudowę i termomodernizację Domu Studenta Rzepicha w wysokości 7,5 mln zł. Duże zmiany na Campusie A szykują się również dla zmotoryzowanych studentów i pracowników Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właśnie kończy się budowa parkingu dla samochodów osobowych, który pomieści 130 pojazdów. Projekt zostanie sfinansowany ze środków Urzędu Miasta i jego koszt szacowany jest na 1 040 000 zł. 

Uniwersytet Zielonogórski rozpoczyna remont akademików w Campusie A. Uczelnia otrzymała dofinansowanie ze środków budżetowych państwa na przebudowę i termomodernizację Domu Studenta Rzepicha w wysokości 7,5 mln zł. Dodatkowo ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego (w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój) otrzyma 440 tys. zł na wbudowanie szybu windowego i montaż windy dostosowanej dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Pozostałe koszty to środki własne uczelni. Całkowity koszt inwestycji wynosi 10 mln zł.

Budynek Domu Studenta Rzepicha położony w Campusie A Uniwersytetu Zielonogórskiego, wybudowany został w roku 1964 roku. Studenci mieszkają na I, II i III piętrze, parter to pomieszczenia Parlamentu Studenckiego, pokoje gościnne i biuro kierownika DS-u, a w piwnicy znajdują się pomieszczenia gospodarcze i konserwatorskie. Przebudowie podlegać będą trzy górne kondygnacje budynku. Zlikwidowane zostaną wszystkie wspólne kuchnie czy łazienki. W wyniku przebudowy powstanie 60 segmentów mieszkalnych (po 20 na każdym piętrze) składających się z dwóch pokoi, aneksu kuchennego i łazienki, w których można będzie zakwaterować 179 studentów. Akademik Rzepicha będzie kolejnym Domem Studenta, który będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zostanie wbudowana tam winda, która ułatwi przemieszanie się. Dodatkowo powstaną pomieszczenia wspólne takie jak pralnie czy suszarnie. Cały budynek zostanie poddany termomodernizacji. Dzięki temu poprawi się standard i warunki lokalowe dla studentów. Ocieplenie budynku dodatkowo obniży koszty jego eksploatacji. Prace remontowe mają się rozpocząć po zakończeniu procedury przetargowej. Budynek ma być oddany do użytku do końca tego roku.

Dwa kolejne akademiki mieszczące się na Campusie A również w najbliższym czasie przejdą renowację. Mowa o Domu Studenta Piast i Domu Studenta Ziemowit, które mają przejść termomodernizację, zostaną dobudowane windy wraz z podjazdami dla niepełnosprawnych. Stare drewniane okna zostaną wymienione. Koszt modernizacji obydwu budynków szacowany jest na łączną kwotę 3 800 000 zł. Środki na ten cel będą pochodziły z obligacji. Przetargi zostaną ogłoszone pod koniec tego roku. Realizacja robót planowana jest w roku 2022.

Duże zmiany na Campusie A szykują się również dla zmotoryzowanych studentów i pracowników Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właśnie kończy się budowa parkingu dla samochodów osobowych, który pomieści 130 pojazdów. Projekt zostanie sfinansowany ze środków Urzędu Miasta i jego koszt szacowany jest na 1 040 000 zł. Miejsca parkingowe powstaną w miejscu, gdzie mieściła się kotłowania i na stanowiskach wzdłuż ul. Szafrana, gdzie pojawi się 27 stanowisk. W północnej części parkingu zostaną wykonane schody terenowe umożliwiające dojście do ul. Szafrana.

fot. Kazimierz Adamczewski
uz