Przejazd tuż przed zamknięciem rogatek czy na czerwonym świetle to częste przewinienia kierowców na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych. O tym, by nie ryzykować w ten sposób życiem, przypomina spółka PKP Polskie Linie Kolejowe. Prowadzi kampanię społeczną pod hasłem „Bezpieczny przejazd”.

Jedną z odsłon akcji jest „Bezpieczny piątek”. Odbywa się na wybranych przejazdach kolejowo-drogowych. Akcją zajmuje się m.in. Zakład Linii Kolejowych w Zielonej Górze.

Obecnie w miesiącach wakacyjnych, gdy mieszkańcy województwa lubuskiego podróżują, również prowadzimy intensywne działania, w szczególności w piątek. Na wybranym przejeździe kolejowo-drogowym w województwie wspólnie z policją i Strażą Ochrony Kolei informujemy kierowców, pieszych, rowerzystów, jak te przejazdy mają pokonywać i na co zwracać uwagęMariusz Olejniczak, dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Zielonej Górze.

Bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych zwiększają też żółte naklejki. To oznaczenia, które znajdują się na napędach rogatkowych lub poniżej tzw. krzyży św. Andrzeja. Zawierają informacje potrzebne służbom ratunkowym np. w razie wypadku.

Przede wszystkim – numer skrzyżowania linii kolejowej z drogą kolejową oraz numery alarmowe: popularny numer 112, na który możemy zadzwonić w razie wypadku, awarii na tym przejeździe, oraz numery do najbliższego dyspozytora ruchu. Dzwonimy na nie, gdy widzimy jakąś awarie, gdy jesteśmy świadkami jakiegoś niebezpiecznego zdarzenia na przejeździe kolejowo-drogowym. Wtedy jesteśmy w stanie szybko reagować na usterkę czy nawet zapobiec jakiemuś nieszczęśliwemu wydarzeniuMariusz Olejniczak.

Numer skrzyżowania składa się z dziewięciu cyfr. Pierwsze trzy oznaczają numer linii kolejowej, a pozostałe – kilometr tej linii. Gdy podajemy je dyspozytorowi ruchu lub innym służbom, łatwiej wtedy zlokalizować miejsce awarii lub wypadku.

Oznaczenie na przejeździe kolejowo-drogowym przy ulicy Zagłoby. Fot.: Aleksandra Pietruszewska
Aleksandra Pietruszewska - Radio Index