Od wielu miesięcy Park Książęcy w Zatoniu to jeden wielki plac budowy. Obecnie trwa między innymi budowa fontann i elementów małej architektury.

Agnieszka Kochańska, miejska architekt zieleni podkreśla, że Zatonie z każdym dniem pięknieje. – Na głównym dziedzińcu pałacu rozpoczęły się prace kamieniarskie przy budowie fontann – mówi pani architekt. – Misa fontanny przy oranżerii będzie miała piaskowcową bortnicę wyrzeźbioną ręką kamieniarza. Panowie pracują na placu budowy, aby jak najbardziej precyzyjnie dopasować poszczególne elementy kamiennych obrzeży fontanny. Powoli wyłania się ostateczny kształt niczym Wenus z morskiej fali – żartuje.

A .Kochańska dodaje, że druga fontanna w nieco odmiennym stylu znajdzie się na osi pałacu. Jest już widoczna niecka fontanny posadowiona w centrum wgłębnika. W otoczeniu sadzona jest rabata ze strzyżonych bukszpanów. W jej centrum niebawem stanie rzeźba chłopca z łabędziem.

Kierownik budowy Robert Rycej jest optymistą. Prace w parku finiszują, i wszystko wskazuje na to, że termin zakończenia inwestycji, czyli 15 września jest niezagrożony.– Montujemy okablowanie fontanny i wykonujemy inne prace technologiczne – mówi kierownik. –  W parku powstają kolejne elementy małej architektury a trejaż przy oranżerii jest już częściowo oszklony.

fot. UM Zielona Góra
fot. UM Zielona Góra
(rk)-WZG